Okładzina ścienna z naturalnej cegły to bardzo wyrazisty element wnętrza. Jak dobrać do niego oświetlenie, by oprawa nie konkurowała ze ścianą?
Cegła na ścianie to dzisiaj ikona nowoczesnych wnętrz – już od kilku sezonów stanowi jeden z ulubionych sposobów wzbogacania wystroju wnętrza. Fragmenty ceglanych murów odkrywanych podczas remontów stają się naturalną dekoracją ścian w starych domach i kamienicach, w nowych mieszkaniach sięgamy po okładziny z płytek ze starej cegły lub imitujące je nowe płytki klinkierowe – to alternatywa dla innego sposobu wykończenia ścian, np. okładzin z płytek ceramicznych.
Bez problemu można dziś kupić płytki ze starej cegły rozbiórkowej, które zachowują format, strukturę oraz kolorystykę cegły, a po ułożeniu na ścianie są nie do odróżnienia od pełnych cegieł. Uzyskiwane ze starego budulca płytki zachowują te wszystkie walory, a dodatkowo ich montaż w roli okładziny ściennej jest znaczenie łatwiejszy niż tradycyjnych cegieł.
Stara cegła oświetlona punktowo
Stara cegła rozbiórkowa ma bardzo bogate walory estetyczne – doceniamy w niej zarówno piękną kolorystykę wypalanej gliny, jak i fakturę. Noszące ślady upływu lat naturalne przebarwienia, rowki, pęknięcia, odpryski i wyszczerbienia są raczej nie do powtórzenia w produktach nowych, imitujących zużyte materiały – nie ma tu elementów powtarzalnych. Okładzinę z cegły można też pomalować na kryjący kolor farbą do cegły – pozostaje wówczas dekoracyjna faktura, która w połączeniu z nietypowym dla cegły kolorem zyskuje dodatkowy walor dekoracyjny – nierówności są jeszcze bardziej widoczne. Nierówną powierzchnię płytek dodatkowo można podkreślić światłem punktowo skierowanym na okładzinę.
W tym celu montujemy oprawy świetlne na suficie z reflektorami LED, które zazwyczaj mają wąską wiązkę światła, zapewniając ostry kontrast pomiędzy światłem a cieniem – kierujemy je wówczas wprost na cegłę. Można też w górnej partii ścian umieścić kinkiety z ledowymi źródłami światła, które również wydobędą urok cegły.
Oświetlenie ogólne – lekkie oprawy
Do ścian z cegły pasują oprawy świetlne wykonane ze szkła. Błyszcząca powierzchnia w połączeniu ze światłem daje nieporównywalne z innym materiałem świetliste refleksy – wzmocnią one urok nierównej powierzchni cegły. Kubiczne formy nowoczesnych opraw – kule, bańki, walce, prostopadłościany wykonane z całkowicie przezroczystego szkła są optycznie lekkie, czasami niemal niewidoczne – to doskonałe kontrastowe zestawienie z optycznie ciężką cegłą. Szklane osłony przybierają efektowne kształty często przypominające kuchenne i aptekarskie butelki, laboratoryjne menzurki itp. Używane do ich produkcji szkło jest całkowicie przezroczyste białe lub kolorowe, albo lekko przydymione. Pęk takich źródeł światła zawieszonych na kolorowych kablach łączy się w jedną oprawę oświetleniową – stanowią efektowną ozdobę pomieszczenia w stylu loftowym i industrialnym. Do ścian z cegły pasują też oprawy w stylu industrialnym, w których gładkie, przezroczyste szkło wypełnia przestrzeń metalowej lub drucianej konstrukcji w formie przestrzennej klatki. Jest to modyfikacja starych przemysłowych lamp, których szklana oprawa dodatkowo była chroniona drucianą osłoną.
Osobnym trendem w projektowaniu ozdobnych źródeł światła są osłonięte przezroczystym szkłem dekoracyjne specjalne żarniki węglowe – popularnie nazywane żarówkami Edisona. Zarówno szklane bańki żarówek, jak i żarniki mogą mieć różne kształty. Dekoracyjne żarniki stosuje się zarówno w tradycyjnych żarówkach, jak i źródłach światła LED. Można je stosować solo albo do lamp z przezroczystymi kloszami, do lamp „klatek” oraz kandelabrów światła. Dobrze zagrają w ducie z cegłami ozdobne żyrandole z kryształów.
autor tekstu: Hania