M jak Mrówka

Sposoby na skrzypiące drzwi

Sposoby na skrzypiące drzwi

Jeśli drzwi skrzypią podczas otwierania czy zamykania, to jest to najczęściej wina nienaoliwionych zawiasów. Jest to zjawisko jak najbardziej naturalne, gdyż smar z czasem traci swoje właściwości. Ponadto do zawiasów dostają się kurz i wilgoć zwiększające tarcie – słyszymy więc skrzypienie. Jak samodzielnie nasmarować zawiasy?

Preparaty na skrzypiące drzwi

Do naoliwienia skrzypiących drzwi możemy użyć specjalnego smaru do zawiasów, który dostępny jest w sklepach budowlano-remontowych. Zastąpić go może wazelina techniczna lub olej silikonowy, a także środki w aerozolu stosowane przez kierowców, np. popularny preparat WD-40. Do tego typu prac nadaje się także olej jadalny, margaryna, masło, a także mydło czy wosk. Jednak rozwiązanie te są krótkotrwałe, a poza tym należy pamiętać, że produkty spożywcze szybko mogą zjełczeć i zaczną nieprzyjemnie pachnieć – taki zapach jest trudny do usunięcia.

Smarowanie drzwi

Zawiasy najlepiej nasmarować, gdy skrzydło drzwi jest uniesione. Aby nie przytrzymywać ich podczas smarowania (co utrudnia pracę), możemy podłożyć pod skrzydło drzwi listewkę. Uważajmy, aby nie zdjąć skrzydła z zawiasów, ponieważ ich ponowne zamontowanie jest dość trudne. Podczas naoliwiania zawiasów, dobrze jest podłogę pod drzwiami zabezpieczyć folią. Smar nanosimy najpierw na górny zawias. Podłóżmy pod niego szmatkę lub papierowy ręcznik, na który będzie spływał smar. Im smar jest rzadszy, tym więcej może go spłynąć. Na koniec usuwamy nadmiar smaru i wsuwamy skrzydło drzwi na miejsce. Te same czynności powtarzamy przy dolnym zawiasie. Po usunięciu listewki i wsunięciu skrzydła drzwi na miejsce kilka razy otwieramy i zamykamy drzwi, aby rozprowadzić smar po całym zawiasie. 

Drzwi możemy także naoliwić nie zdejmując ich, ale do tej pracy najlepiej użyć preparatu w aerozolu, takie środki znacznie lepiej wnikają w szczeliny, wypierają wilgoć, a po odparowaniu tworzą cienką warstwę smarującą. Dołączone do preparatu specjalne rureczki pozwalają na precyzyjne zaaplikowanie środka w przestrzeń zawiasu.

autor tekstu: Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *