M jak Mrówka

Sposoby na kleszcze

Sposoby na kleszcze

Kleszcze możemy spotkać wszędzie, w lesie, parku, na polanie, łące czy w ogródku, a także w centrum miasta. Aby uniknąć niebezpiecznych ugryzień przez te pajęczaki, powinniśmy się odpowiednio zabezpieczyć. Jak więc uchronić się przed kleszczami?

Sposoby na kleszczeKleszcze są nosicielami bardzo groźnych chorób, m.in. boreliozy, kleszczowego zapalenia mózgowego, anaplazmozy, bartonellozy czy babeszjozy. Oczywiście nie wszystkie te pasożyty są groźne, jednak niemożliwe jest sprawdzenie, czy kleszcz, który wbił się w nasze ciało zaraził nas jedną z wielu chorób. Dlatego też w przypadku tych pajęczaków, lepiej dmuchać na zimne i zapobiegać ich ugryzieniom.  Oprócz gotowych preparatów są liczne naturalne sposoby, które skutecznie odstraszą kleszcze.

Naturalne sposoby na kleszcze

Do przygotowania płynu odstraszającego kleszcze potrzebne nam będą: 2 łyżki oleju, 1 łyżka miąższu aloesu, 20 kropli olejku różanego, 20 kropli olejku lawendowego. Wszystkie składniki dodajemy do buteleczki, energicznie nią potrząsamy i takim olejkiem smarujemy odsłonięte części ciała. Możemy także przyrządzić oliwkę z 5 kropli olejków mięty pieprzowe i cytronelowego oraz 50 mililitrów oleju roślinnego, najlepiej  winogron lub słodkich migdałów. Preparat ten odstrasza także komary.  W walce z kleszczami sprawdzą się również wszelkie olejki eteryczne: waniliowy, z paczuli, goździkowy, cytrynowy miętowy czy drzewa herbacianego,  którymi należy smarować ciało. Można też zmieszać kilka kropel olejku z wodą i spryskać ciało.  Nie dość, że odstraszają kleszcze i komary to świetnie nawilżają i natłuszczają przesuszoną słońcem skórę. Aby odstraszyć kleszcze, możemy też wlać kilka kropel olejku eterycznego do kominka zapachowego. Dostępne są także aromatyczne świece i kadzidełka, które wydzielają mocny zapach działający odpychająco na owady.

Dobrym sposobem na kleszcze (i komary) jest spożywanie czosnku. Po jego zjedzeniu nasza skóra wydziela specyficzny, niewyczuwalny dla nas aromat, ale kleszcze go czują i bardzo nie lubią.

W ogrodzie lub doniczce na tarasie warto posadzić kocimiętkę. Jej zapach zniechęci kleszcze, a także komary i mszyce.

Wybierając się na spacer do lasu pamiętajmy o odpowiednim ubiorze: nakryciu głowy oraz odzieży ściśle osłaniającej jak największą powierzchnię ciała (bluzki z długimi rękawami, spodnie z długimi nogawkami i pełne, kryjące buty). Najlepiej, aby strój był jasny. Nie dlatego, że kleszcze nie lubią jasnych kolorów, lecz by łatwiej je można było zauważyć na ubraniu i strzepać.  Najlepiej poruszać się środkiem ścieżki, z daleka od krzaków, omijając wysokie trawy.

GSposoby na kleszczeotowe preparaty na kleszcze

Aby uchronić się przed kleszczami możemy użyć aerozoli, pudrów, kremów, żelów, preparatów spot-on (kropelki dozowane na szyję lub kark), sprayów czy roll-onów. Większość z nich jest dostępna bez recepty. Ich działanie utrzymuje się do kilku godzin i można je stosować nawet u małych dzieci, a także osób ze skórą wrażliwą. Niektóre specyfiki zawierają specjalny składnik tzw. DEET. Jego działaniem jest zablokowanie receptorów kleszcza na około 4 godziny. DEET nie znajdziemy w preparatach dla niemowląt i dzieci, nie ma też innych repelentów – znajdują się w nich naturalne środki aktywne, najczęściej roślinne. Przed użyciem środka na kleszcze należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki.

Asia

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *