M jak Mrówka

Sokownik parowy – jaki wybrać

Sokownik parowy – jaki wybrać

Koleżanka w pracy przechwalała się, jakie to ona zapasy robi na zimę. Słuchałam jej trochę z zazdrością, bo nie należę do zapalonych kucharek. Powiem szczerze, staram spędzić się w kuchni jak najmniej czasu. Jednak jak tak się nasłuchałam, postanowiłam przynajmniej zrobić na zimę soki. Potrzebny więc był mi sokownik. Tylko jaki kupić?

Oczywiście o radę, jaki sokownik mam kupić udałam się do koleżanki-kucharki. Poleciła mi sokownik parowy, gdyż jeśli kupię odpowiedni model, to będę mogła wykorzystać go nie tylko do przygotowania soków z owoców czy warzyw, ale również zup czy mięs. A co to jest sokownik parowy? To nic innego jak zestaw specjalnych garnków. W jego skład wchodzą trzy naczynia (ustawione jedno na drugim): dolne (pełni funkcję zbiornika na wodę), środkowe (z kominkiem skierowanym do góry, doprowadza parę i z kranikiem spustowym, do którego podłącza się rurkę odprowadzającą sok), górne (z perforowanym dnem i zaślepką do kominka, by sok nie spływał do gotującej się wody oraz pokrywa).

Sokownik parowy – jaki wybrać Sokownik parowy – jaki wybrać

Jak działa sokownik parowy

Do dolnego naczynia wlewamy wodę (poziom najczęściej jest zaznaczony wewnątrz), a do górnego wkłada warzywa lub owoce (te zasypuje się cukrem) i przykrywa pokrywą. Sokownik stawiamy na płycie kuchennej i podgrzewamy. Para (z gotującej wody) przedostaje się przez naczynie środkowe za pomocą kominka i powoduje, że owoce puszczają sok. Ten z kolei spływa do środkowego garnka, gdzie dzięki kranikowi i rurce spustowej przelewany jest bezpośrednio do szklanych pojemników ze szczelnym zamknięciem.

Sokownik parowy – jaki wybrać Sokownik parowy – jaki wybrać

Na co zwrócić uwagę kupując sokownik parowy

Sokowniki parowe przeważnie wykonane ze stali nierdzewnej lub aluminium – unikajmy zakupu taniego urządzenia, gdyż przygotowany jest z wątpliwej jakości materiałów i wystarczy lekkie uderzenie, by zostało uszkodzone. Sprawdźmy również grubość dna – im jest grubsze, tym lepiej. Dostępne na rynku sokowniki parowe mają różną pojemność: 1, 5, 8, 10, 15 l. Dostosujmy ją do naszych potrzeb. Zwróćmy także uwagę na pojemność naczynia, do którego wsadzamy owoce. Jeśli mamy płytę indukcyjną, przed zakupem sprawdźmy, czy urządzenie można na niej postawić. Cena sokownika oczywiście zależy od jego rodzaju. Najmniejsze urządzenie możemy kupić już za około 70 zł.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *