M jak Mrówka

Rozwar wielokwiatowy, czyli lipcowy elegant

Rozwar wielokwiatowy, czyli lipcowy elegant

Byliny należą do moich ulubionych kwiatów. Dlaczego? Są po prostu idealne dla leniwych ogrodników. Od lipca w moim ogrodzie prym wiedzie rozwar wielokwiatowy. Polecam go wszystkim tym, którzy chcą cieszyć oczy pięknym ogrodem, ale nie przepadają za sadzeniem czy też zbyt częstym nawożeniem roślin.

Rozwar wielokwiatowy, czyli lipcowy elegantRozwar wielokwiatowy wyróżniają dorodne kwiaty o średnicy dochodzącej do 8 cm w pięknych soczystych odcieniach fioletu, bieli i różu. Na moich rabatach królują głęboko fioletowe. Kwiatostany przypominają nieco dzwonki. Ozdobą rośliny są także pąki w formie określanej najczęściej jako baloniki, we mnie budzą skojarzenia z chińskimi lampionami. Mają jeszcze jeden atut – kwitną bowiem od końca czerwca aż do ostatnich dni sierpnia.

Gdzie posadzić rozwar wielokwiatowy?

Warto wybrać dla tej byliny słoneczne stanowisko, wówczas będzie najobficiej kwitła. W moim ogrodzie rośnie na rabacie z wystawą południowo-zachodnią. Pamiętajmy, by miejsce zaplanować z rozwagą – rozwar nie lubi przesadzania, podczas którego łatwo można uszkodzić jego mięsisty gruby korzeń. Rozwar jest mrozoodporny, mój posadzony przed pięcioma laty jeszcze nigdy nie przemarzł. Może dlatego, że miejsce, w którym rośnie jest dobrze chronione przed mroźnymi zimowymi wiatrami. Roślina najlepiej wygląda w grupie – kilka sadzonek tworzy wyrazisty akcent na rabacie. W moim ogrodzie tłem dla rozwaru są wyższe od niego hortensje, szałwia i zielistka.

Moja przyjaciółka, której ogród tworzą rośliny w donicach ustawionych na tarasie uprawia rozwar właśnie w nich. Zapewnia, że wystarczy posadzić go w głębokim pojemniku, by cieszyć się urodą tych pięknych kwiatów.

Rozwar wielokwiatowy, czyli lipcowy elegant

Jak dbać o rozwar wielokwiatowy?

Roślinie warto zapewnić żyzną próchniczą glebę, powinna być również przepuszczalna. To bylina, która nie lubi zbyt wilgotnej gleby. Dobrze znosi suszę, gdyż jej korzeń doskonale magazynuje wodę. Rośliny nie trzeba koniecznie nawozić, ale dobrze jest ją zasilić uniwersalnym preparatem wieloskładnikowym przy okazji nawożenia innych kwiatów. Wyższe odmiany – pędy rozwaru mogą dorastać nawet do 60 cm wysokości – warto palikować. Pamiętajmy też o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, co zapewni nam przedłużenie okresu kwitnienia. Jesienią można roślinę ściąć tuż przy ziemi. Zaznaczmy wówczas również miejsce, w którym rośnie. Wiosną rozwar pojawia się bowiem dość późno i można łatwo go uszkodzić podczas wiosennych prac porządkowych na rabacie.

Ania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *