Słuchawka natryskowa – taki drobny, niepozorny detal – decyduje o komforcie kąpieli, a także estetyce łazienki. Na szczęście, jeśli element ten nie spełnia naszych oczekiwań, możemy go bez najmniejszego problemu wymienić. Jaka słuchawkę prysznicową wybrać? Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach...
Zazwyczaj słuchawkę natryskową wybieramy, kierując się wyglądem – powinna pasować do baterii natryskowej lub drążka natryskowego. Modne modele charakteryzują się prostymi i opływowymi kształtami. Główki są okrągłe, kwadratowe lub prostokątne, miłośnicy minimalistycznych rozwiązań mogą zdecydować się na słuchawkę z płaską główką. Jednak najpopularniejsze są główki okrągłe – ich średnica wynosi zwykle 7-9 cm (ale może mieć nawet 12 cm).
Słuchawka natryskowa – materiały
Do produkcji słuchawek natryskowych najczęściej stosuje się tworzywa sztuczne (mogą odznaczać się różną twardością), dość rzadko mosiądz. Mosiężne słuchawki są dość ciężkie (w przypadku upuszczenia mogą zarysować wannę lub brodzik), a także odznaczają się dużą przewodnością cieplną (rozgrzewają się pod wpływem gorącej wody). Ponadto są dostępne wyłączenie jako słuchawki jednofunkcyjne. Na pierwszy rzut oka ciężko jest stwierdzić, z jakiego materiału zostały wykonane słuchawki, ponieważ i tworzywo sztuczne, i mosiądz wykańczane są w podobny sposób: w kolorze chromu, satyny, inox lub też kolorach białym czy czarnym. Podczas zakupów zwróćmy uwagę na jeden szczegół – kolor silikonowych wypustek tzw. anti-calc. Polecamy zdecydować się na bezbarwne, ewentualnie szare – są neutralne i zawsze będą pasowały do wystroju łazienki.
Funkcjonalna słuchawka natryskowa
Słuchawki natryskowe dzielimy na jedno- i wielofunkcyjne. Chcąc zwiększyć komfort kąpieli, warto zdecydować się na model wyposażony w dodatkowe funkcje – natężenie i ciśnienie strumienia wody będziemy mogli zmieniać w zależności od naszych potrzeb. Najczęściej stosowane rodzaje strumieni to:
- strumień deszczowy – delikatny, rozłożysty deszcz sprawdzi się podczas do codziennej, orzeźwiającej i wzmacniającej kąpieli;
- strumień hydromasaż – działa regenerująco i pobudzająco, masując skórę i obolałe mięśnie, dodatkowo hartuje ciało;
- strumień miękki – doskonały do długich relaksujących kąpieli, a także mycia włosów;
- strumień mgiełka wodna – subtelna mgiełka doskonale nawilża skórę twarzy i całe ciało;
- strumień mieszany – to kombinacja podstawowych strumieni możliwa do uzyskani poprzez ustawienie słuchawki w pozycjach pośrednich.
Zwróćmy uwagę na sposób przełączania funkcji – może to być wystający poza obręb główki przełącznik lub zmiany możemy dokonać przekręcając główkę. Zazwyczaj słuchawki wyposażone są w system silikonowych gumeczek, czyli anti-calc. Zapobiega on osadzaniu się kamienia.
autor tekstu: Asia
zdjęcia: Deante, Duschy, Liveno, Kuchinox