M jak Mrówka

Siłownia w domu – gdzie ją urządzić?

Siłownia w domu – gdzie ją urządzić

Odpowiednie warunki do ćwiczeń można stworzyć we własnym domu. W zależności od możliwości lokalowych i finansowych wygospodarujmy miejsce do ćwiczeń, a jeśli dysponujemy wolnym pomieszczeniem, stwórzmy pokój fitness z prawdziwego zdarzenia.

Siłownia w domu – gdzie ją urządzićPrzestrzeń, w której będziemy ćwiczyć, powinna zapewniać nie tylko komfort nam, ale też gwarantować, że nie będziemy przeszkadzać pozostałym domownikom. Najlepiej więc zaaranżować siłownię w miejscu nieco odosobnionym, na przykład w piwnicy, na strychu czy w ogrzewanym garażu. W takim wyizolowanym miejscu nic nie będzie rozpraszało naszej uwagi.

Systematyczne ćwiczenia wymagają odpowiednio dużo miejsca, które zapewni nam swobodę ruchów. Siłownia o wymiarach około 7 m2 będzie wystarczająco duża. Ważna jednak jest też wysokość – pomieszczenie przeznaczone na domową salę gimnastyczną powinno mieć minimum około 2,5 m wysokości. Tylko przy zachowaniu odpowiednich wymiarów, będziemy mieli pewność, że podczas ćwiczeń nie uszkodzimy ani swojego ciała, ani wyposażenia domu.

Nie bez znaczenia jest też kształt pomieszczenia. Najwygodniejsze ustawienie sprzętów niezbędnych do ćwiczeń uzyskamy w pokoju o kształcie prostokąta. Wówczas możliwe będzie uszeregowanie przyrządów przy jednej z dłuższych ścian, co poprawi ergonomię korzystania ze sprzętów i zoptymalizuje wykorzystanie przestrzeni. Wygodnym rozwiązaniem jest usytuowanie siłowni w pobliżu łazienki z kabiną prysznicową, co sprawi, że po treningu będziemy mogli szybko się odświeżyć. Rozwiązaniem optymalnym jest utworzenie kompleksu fitness z łazienką i sauną, która będzie doskonałym uzupełnieniem treningu – oczyści organizm i pozwoli mu się zregenerować po wyczerpujących ćwiczeniach.

Przydatna może się także okazać miniszatnia, zwłaszcza jeśli z naszej domowej sali gimnastycznej będą korzystać nie tylko domownicy. Jeśli siłownia będzie tylko tworzyć aneks w pomieszczeniu, którego główna funkcja będzie inna, chociażby w sypialni, należy z rozwagą wybierać urządzenia do ćwiczenia. Powinny one zajmować nie za dużo miejsca, tak by nie zaburzały podstawowej funkcji pomieszczenia. Pamiętajmy, że najwięcej przestrzeni zajmują urządzenia wielofunkcyjne.

Ania W.

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

mjakmrowka