M jak Mrówka

Ścianka wspinaczkowa w pokoju dziecka – sposób na ruch

Ścianka wspinaczkowa w pokoju dziecka – sposób na ruch

Ruch i aktywność fizyczna dzieci to podstawa ich zdrowia, prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia. Jak zadbać o ruch, wysiłek i zabawę w domu, szczególnie teraz kiedy podczas epidemii koronawirusa szkoły, place zabaw, boiska, sale treningowe są zamknięte? Montaż prostego drążka, drabinki, uchwytów treningowych będzie dobrym rozwiązaniem. My podpowiadamy, jak wykonać domową ściankę wspinaczkową.

Pokój nastolatka to wyzwanie dla rodzica. Z jednej strony należy zaplanować ergonomiczną strefę biurową – przestrzeń do odrabiania lekcji, miejsce na komputer, książki i sprzęt szkolny. Z drugiej, nie można zapomnieć o gadżetach służących do rekreacji i zabawy. Dodatkowo każdy nastolatek chciałby, żeby jego pokój miał jakiś styl, był atrakcyjny dla niego samego, ale też dla odwiedzających go kolegów.

Ścianka wspinaczkowa – nietypowy pomysł w niewykorzystanym miejscu

W pokoju mojego syna, tak się złożyło, że miałam akurat problem z zagospodarowaniem wolnej przestrzeni. Ponieważ unikałam meblościanek i regałów, a większość rzeczy udało mi się zmieścić w komodach i na wiszących półkach, duże połacie ścian zostały puste. Wpadłam wtedy na pomysł – ścianka wspinaczkowa. Tylko jak ją zrobić? Na jednej ze ścian postanowiłam umieścić chwyty wspinaczkowe – dostępne do kupienia w internecie. Zainspirowały mnie takie miniścianki na placach zabaw dla dzieci. Skoro takie chwyty sprawdzają się na kawałku płyty drewnianej, na ścianie w pokoju – tym bardziej. Akurat był to moment, kiedy chodziliśmy na ścianki wspinaczkowe i ta zabawa sprawiała mojemu dziecku wiele satysfakcji.

Bezpieczna ścianka wspinaczkowa

Samo mocowanie chwytów nie stanowiło problemu. Zależało nam jednak, aby ścianka wspinaczkowa wykonana była porządnie i solidnie, ponieważ w perspektywie będą korzystały z niej inne dzieci. A względy bezpieczeństwa to podstawa. Ściany w naszym domu są betonowe, dlatego zastosowaliśmy specjalne wkręty wraz z metalowymi kołkami rozporowymi, które rozpierały się w ścianie w miarę wkręcania. Sprawdzaliśmy kilkukrotnie każdy chwyt, żeby zlikwidować wszelkie luzy.

Sposób na odciski

Ścianka wspinaczkowa powstała na białej ścianie. Do przewidzenia więc było, że w miejscach mocowania chwytów szybko się pobrudzi. Wpadłam zatem na pomysł podklejenia pod każdy chwyt dekoracyjnej nalepki ściennej (w tym przypadku czarnej) – jakie można dostać w każdym sklepie z artykułami wykończeniowymi i wnętrzarskimi. W jednym miejscu w trakcie wiercenia okazało się, że „dalej się nie da”, prawdopodobnie trafiliśmy na jakiś element zbrojenia i tutaj nalepka dekoracyjna uratowała sprawę – dziury nie widać, a wygląda jak świadomy element dekoracji tejże ścianki wspinaczkowej. Swoją drogą nalepki dekoracyjne do doskonały sposób na markowanie różnych niedociągnięć wykończeniowych:)

Za moich czasów nie lada atrakcją był drążek rozporowy do podciągania instalowany pomiędzy framugami drzwi. Dziś na rynku jest ogromny wybór różnorodnych chwytów do podciągania i wspinania, które dają możliwość fajnej aranżacji kącika sportowego w pokoju dziecięcym, a to z kolei pozwoli młodemu człowiekowi rozładować nudę albo nadmiar energii. Dzisiaj ścianka wspinaczkowa dla mojego syna, a także jego gości, jest dużą atrakcją.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie otwierające: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *