Wiosna to czas, kiedy z ochotą przebywamy na świeżym powietrzu. W tym trudnym czasie mamy to utrudnione. Ja jednak należę do tych szczęśliwców, którzy mają swój ogródek, więc zawsze mam coś do roboty. Na weekend zaplanowałam malowanie metalowego ogrodzenia.
Moje metalowe ogrodzenie jest już wiekowe (jeszcze po poprzednim właścicielu działki), ale na razie nie będę go wymieniała, ponieważ w tej chwili mam pilniejsze potrzeby. Wracając jednak do ogrodzenia, ogólnie jest w dobrym stanie, ale nie mogłam już patrzeć na łuszczącą farbę i rdzę. Postanowiłam więc je odświeżyć i zmienić kolor. Aby renowacja ogrodzenia metalowego przebiegła szybko i bez problemów, przed rozpoczęciem prac zebrałam wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria – bo farba to nie wszystko.
Renowacja ogrodzenia metalowego – jaka farba
Na rynku dostępnych jest wiele farb do metalu przeznaczonych do malowania powierzchni metalowych znajdujących się na zewnątrz, a co za tym idzie narażonych na zmienne warunki atmosferyczne. Różnią się czasem schnięcia, paletą kolorów, rodzajem zastosowanego rozpuszczalnika i wydajnością. Preparaty do metalu to zarówno farby podkładowe (gruntujące), jak i emalie nawierzchniowe. Farby gruntujące mają za zadanie przede wszystkim chronić metalowe ogrodzenie przed korozją. Ponadto grunt ujednolica i wzmocnia podłoże, zmniejsza i wyrównuje jego chłonność, co powoduje, że farba nawierzchniowa równomiernie wysycha, tworząc jednolicie kolorystyczną powierzchnię. Podkład zmniejsza również zużycie farby nawierzchniowej, oszczędzając czas i koszt odnawiania ogrodzenia. Nawierzchniowe farby do metalu tworzą ostateczną, dekoracyjną powłokę oraz nadają odporność na wpływ warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Zapewniają różną powłokę, w zależności od wyboru: matową, półmatową, z połyskiem i występują w wielu kolorach, dzięki czemu można dopasować ogrodzenie do ogólnej aranżacji ogrodu. Emalie nawierzchniowe powinny być nakładana na uprzednio zagruntowane podłoże. Istnieją farby łączące w sobie właściwości podkładu zabezpieczającego powierzchnię metalu przed rozwojem korozji oraz farby właściwej – tworzącej nieprzepuszczalną powłokę, izolującą metal od otoczenia i nadającą jej wysokie walory dekoracyjne. Są to gruntoemalie, które mogą być stosowane bez wcześniejszego zagruntowania malowanej powierzchni. Występują jednak w uboższej palecie odcieni, za to jednak są oszczędzają nas czas.
Szlifierka i papier ścierny – niezbędne podczas renowacji ogrodzenia metalowego
Szlifując ogrodzenie musimy wybrać narzędzie – ręczne lub elektryczne. Jeśli zdecydujemy się na papier ścierny, praca potrwa dłużej, a także bardziej się namęczymy. Jednak to dobry wybór, gdy musimy przeszlifować ogrodzenie o skomplikowanym kształcie lub ze zdobieniami – dotrzemy we wszystkie zakamarki. Zaletą papieru ściernego jest niska cena oraz możliwość pracy w miejscach, gdzie dostęp do prądu jest ograniczony. Szlifierka sprawdzi się przy obróbce dużych i jednolitych powierzchni. Przyspieszy pracę kilkakrotnie.
Druciana szczotka przyda się do renowacji ogrodzenia metalowego
Druciane szczotki nie kosztują zbyt dużo, a dzięki różnorodności kształtów sprawią, że szybko usuniemy starą farbę i zabrudzenia z ogrodzenia. Dostępne są w oprawach drewnianych i stalowych, zróżnicowane pod względem liczby rzędów drutów stalowych (cztero-, pięcio-, sześciorzędowe),
Pędzle i wałki do malowania metalowego ogrodzenia
Do nakładania podkładów najlepiej sprawdzą się pędzle ze średnio miękkim włosiem – szybko rozprowadzimy preparat po powierzchni. Możemy je mocno przycisnąć do malowanej powierzchni, powodując silne wchłanianie farby do środka. Jeśli będziemy malować duże i płaskie powierzchnie, lepiej wybrać wałek (ewentualnie płaski pędzel). Z kolei trudno dostępne miejsca malujemy pędzlem okrągłym, dociera on do szczelin oraz żłobień w ogrodzeniach. Duże i bogato zdobione ogrodzenia możemy pokryć natryskowo za pomocą pistoletu do malowania.
autor tekstu: Asia
zdjęcia: AdobeStock