M jak Mrówka

Remontujemy ściany – tapety papierowe

Remontujemy ściany – tapety papierowe

Odświeżanie ścian to mój patent na nowe wnętrza. Od paru lat moim faworytem w ich dekorowaniu stały się tapety. Jest ich tak dużo, że z powodzeniem można wybrać takie, które będą pasowały do charakteru i funkcji pomieszczenia. W pokojach doskonale sprawdzą się tapety papierowe.

Remontujemy ściany – tapety papierowe Decydując o wyborze tapet do wnętrz naszego domu czy mieszkania, nie powinniśmy kierować się jedynie względami estetycznymi. Liczą się również ich właściwości, które sprawiają, że nie każda znajdzie zastosowanie choćby w łazience, kuchni czy holu albo w pokoju dziecięcym. Do najbardziej popularnych należą tapety papierowe, ale także wśród nich można spotkać produkty o odmiennych właściwościach. Czym różnią się od siebie? Do jakich wnętrz je Remontujemy ściany – tapety papierowe stosować?

Tapety papierowe – idealne do sypialni

Tapety papierowe należą do moich ulubionych. Wytwarza się je z celulozy, a to sprawia, że są paroprzepuszczalne i doskonale regulują wilgotność w pomieszczeniu. Nie są odporne na wilgoć, chyba że zostały wykończone specjalną warstwą ochronną, na przykład lakieru lub akrylu. Wówczas nadają się do czyszczenia wilgotną szmatką. Możemy je więc z powodzeniem zastosować w sypialni, a także pokojach dziecięcych i wnętrzach, w których przebywają alergicy. Tapety wykonane tylko z papieru należą również do najtańszych, dlatego można je częściej wymieniać.

Remontujemy ściany – tapety papierowe   Remontujemy ściany – tapety papierowe

Warstwa do warstwy

Tapety papierowe mogą być jedno- lub dwuwarstwowe. Tych pierwszych warto użyć, jeśli ściany są idealnie gładkie – są stosunkowo cienkie i będą odznaczały się na nich wszelkie nierówności. Ja ich nie stosuję, ponieważ ze względu na znikomą grubość wymagają większej niż moja fachowości podczas naklejania na ścianę. Moje ulubione to tapety dwuwarstwowe. Możemy je spokojnie stosować na nierównych, nawet uszkodzonych powierzchniach – niestraszne im drobne pęknięcia czy szczeliny, są przy tym trwalsze. Ich wewnętrzna warstwa może być wykonana z papieru lub wysokiej jakości włókniny flizelinowej. Są ciepłe, tłumią hałas. Sprawdziłam również, że pozostająca na ścianie po ich zerwaniu warstwa fizeliny lub papieru może być wykorzystana jako podkład pod nową tapetę.

Remontujemy ściany – tapety papierowe Tapety w efektownych wzorach

Zachwycają wielością wzorów i kolorów. Tapety papierowe mogą być gładkie, z nadrukiem, a  dwuwarstwowe również delikatnie tłoczone. Fioletowe, różowe, niebieskie, żółte, w kropki, paski, z motywami bajek, samochodów, w królewskie lilie, motywy typowe dla tkanin ściennych – każdy dobierze wśród nich coś dla siebie.

Raufaza do specjalnych zadań

Wyjątkowym rodzajem tapety papierowej jest tak zwana raufaza. Jest to tapeta wykonana z dwóch lub trzech warstw papieru z dodatkiem włókna drzewnego, które nadaje jej fakturę.

Raufazę można wielokrotnie przemalowywać. Jej grubość sprawia, że dobrze maskuje nierówności podłoża, pokryta warstwą lakieru lub akrylu jest odporna na działanie wody i promieni słonecznych. Ze względu na swoje właściwości, sprawdzi się w zasadzie w każdym pomieszczeniu – jej minusem jest jedynie ograniczone wzornictwo, które sprowadza się jedynie do jej struktury.

Ania W. 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *