M jak Mrówka

Remont piwnicy – plan przekuty w działanie

Remont piwnicy – plan przekuty w działanie

Dobrze przygotowany plan działań remontowych w naszej piwnicy pozwolił nam na szybkie i sprawne rozpoczęcie prac. Zamówienie materiałów budowlanych wraz z dowozem to doskonała opcja, która sprawdza się, szczególnie kiedy aura kapryśna.

Zakupione materiały przyjechały na posesję. Było ich sporo i gabarytowo wykluczały możliwość samodzielnego transportu. Aluminiowe ruszty, płyty gipsowo-kartonowe, palety z workami z zaprawą murarską, gładzią gipsową, grunt, farba, skrzydła drzwiowe, kompakt – wszystko to zostało dostarczone w komplecie, dobrze popakowane i sprawnie rozładowane na miejscu, wprost do garażu.

W pierwszym etapie działań zdecydowaliśmy się na odpowiednie wykończenie otworów drzwiowych oraz przygotowanie rusztów pod (planujemy wykonać ją na końcu remontu) zabudowę rur i nieestetycznych fragmentów ścian płytą OSB. Na tym etapie przewidywaliśmy też przygotowanie kabiny pod natrysk (o tym w oddzielnym artykule) oraz wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej pod umywalkę i w.c.

Najważniejsze było, aby kolejne następujące po sobie prace nie przyczyniły się do zniszczenia rzeczy już wykonanych.

Remont piwnicy – plan przekuty w działanie Remont piwnicy – plan przekuty w działanie

Montaż rusztów i częściowa zabudowa z płyt g-k

Wokół przebiegających w piwnicy na wysokości sufitu rur ciepłej i zimnej wody postanowiliśmy zrobić zabudowę. Jest to popularne rozwiązanie, gwarantujące estetyczne wykończenie i najczęściej wykonuje się je z płyt gipsowo-kartonowych. Wymaga to jednak późniejszej obróbki – odpowiedniego zabezpieczenia przed pękaniem łączeń płyt oraz ich zaszpachlowania na całej powierzchni, tak aby efekt był zadowalający. My na zabudowę płytami g-k zdecydowaliśmy się jedynie w łazience, gdzie płyty OSB raczej by się nie sprawdziły ze względu na nadmierną wilgoć. Do łazienki trzeba było wybrać płyty odpowiednio zabezpieczone przed wnikaniem wody (potocznie nazywane „zielonymi”).

Remont piwnicy – plan przekuty w działanie Remont piwnicy – plan przekuty w działanie

Niestety nie mogliśmy pozwolić sobie na pełną zabudowę sufitów, co byłoby wygodnym i łatwiejszym rozwiązaniem. W naszej piwnicy jest bowiem dość nisko – 2,20 m. Zabieranie pełnej płaszczyzny, sprawiłoby wrażenie znacznego pomniejszenia i ciężkości pomieszczenia. A tak wzdłuż mających powstać, nazwijmy je, belek spróbujemy docelowo rozmieścić oświetlenie – zabudowa nie będzie tak przytłaczająca.

Dodatkowym elementem, który z założenia powinien nam dać efekt optycznego powiększenia pomieszczeń będzie poszerzenie otworów drzwiowych.

Remont piwnicy – plan przekuty w działanie 6_Remont-piwnicy-plan-przekuty-w-dzialanie Remont piwnicy – plan przekuty w działanie Remont piwnicy – plan przekuty w działanie

Otwory drzwiowe

Uznaliśmy, że zamknięte w typowy sposób będą tylko kotłownia i niewielkie pomieszczenie gospodarcze – spiżarnia. Do nich zakupiliśmy drzwi wraz z ościeżnicami. Pierwszym krokiem, który musiała wykonać ekipa było usunięcie – wykucie – starych stalowych ram drzwi. Nie było to łatwe, tym bardziej, że aby je potem usunąć z piwnicy i wrzucić do specjalnego worka gruzowego, jaki zamówiliśmy na czas remontu, trzeba było je jeszcze pociąć na mniejsze fragmenty. Otwory jednak nie były typowe i żeby dopasować nowe ościeżnice w jednym z otworów trzeba było dobudować fragment ściany z bloczków, w drugim z kolei dodatkowo podkuć.

Dwa główne pomieszczenia postanowiliśmy zostawić na razie otwarte i znacznie powiększyć ich dotychczasową szerokość.

Jedno z pomieszczeń docelowo będzie łazienką, na pewno będzie wymagało finalnie jakiegoś zamknięcia. W planach jednak mamy zrobić tam drzwi przesuwne, również z płyty OSB, z widocznym torem i wózkiem jezdnym.

Na szczęście po demontażu ościeżnic okazało się, obydwa otwory mają betonowe nadproża, które były częściowo obłożone cegłami. Teraz zostały skute, a futryny wokół otworów wykończone płytą gipsowo-kartową i zatarte gipsem. W innym przypadku należałoby zrobić stalowe wzmocnienia, gwarantujące bezpieczeństwo.

Remont piwnicy – plan przekuty w działanie Remont piwnicy – plan przekuty w działanie

Zacieranie i gruntowanie

Wszędzie tam, gdzie ściany były kute, gdzie usuwano istniejące fragmenty instalacji, gdzie były uszkodzenia i nierówności rozpoczęły się prace murarskie. Ubytki wypełniono zaprawą murarską, potem ściany zostały „zatarte” szpachlą gipsową, a następnie zagruntowane – przygotowane do malowania. Po pełnym uporządkowaniu pomieszczeń z gruzu i kurzu, zagruntowana została podłoga, na której w dalszym etapie będą kładzione płytki gresowe.

W dalszej kolejności rozpocznie się układanie płytek gresowych, fugowanie i malowanie pomieszczeń. Ciąg dalszy nastąpi…

O tym, jak dobrze zaplanować remont piwnicy w artykule „Przyszedł czas na remont piwnicy”

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *