M jak Mrówka

Przygotowania do sezonu prac w ogrodzie

Przygotowania do sezonu prac w ogrodzie

Powoli, powoli rozpoczyna się sezon prac w ogrodzie. Czas na porządki, pozimowe grabienie, pielenie, przygotowanie ziemi, a za chwilę wysiewy i sadzenie roślin. Aby prace były przyjemne, przebiegały sprawnie i bez nadmiernego wysiłku, warto się do nich odpowiednio przygotować.

Przygotowania do sezonu prac w ogrodzieNa sprawne prace w ogrodzie mają wpływ zarówno dobrze przygotowane, wygodne narzędzia, jak i strój oraz elementy wyposażenia przeznaczone specjalnie dla amatora ogrodnika. Zróbmy zatem wiosenny przegląd naszych akcesoriów ogrodowych i jeśli uznamy, że wymagają ponownego skompletowania – ruszajmy do sklepu.

Komplet narzędzi do prac ogrodowych

NPrzygotowania do sezonu prac w ogrodzieawet zupełny amator ogrodnik, ktoś kto okazjonalnie poświęca swój czas na działania ogrodowe powinien mieć na wyposażeniu wygodny, podręczny komplet narzędzi. W każdym ogrodniczym sklepie lub stoisku ogrodowym w markecie budowlanym znajdziemy typowy zestaw narzędziowy: łopatka, grabki pazurki, motyczka lub grabki wachlarzowe. Poręczny komplet z narzędziami „do ręki” – o krótkich trzonkach – jest zwykle dogodnie zapakowany, tak aby można go było łatwo powiesić lub schować w kąciku narzędziowym. Producenci prześcigają się w atrakcyjnym wyglądzie takich kompletów, znajdziemy wśród klasycznych stalowych te emaliowane na kolorowo, we wzory, z miękkimi, gąbkowymi rączkami i ozdobnymi sznureczkami do wieszania narzędzi oraz np. w efektownych, kwiatowych pokrowcach.

Przygotowania do sezonu prac w ogrodzie Przygotowania do sezonu prac w ogrodzie Przygotowania do sezonu prac w ogrodzie
Gardening tools on wooden background Przygotowania do sezonu prac w ogrodzie

W naszym podręcznym zestawie ogrodnika nie może zabraknąć też sekatora. Zwykły, ręczny, niewielki sekator przydaje się w wielu sytuacjach. Zarówno do przycinania gałązek drzew i krzewów, do podcinania pędów traw, ale także do ścinania kwiatów z ogrodu do wazonu.

Przygotowania-do-sezonu-prac-w-ogrodzie-12Przygotowania do sezonu prac w ogrodzie
Przygotowania do sezonu prac w ogrodzie Przygotowania do sezonu prac w ogrodzie

Z mojego doświadczenia ogrodnika amatora wiem na pewno, że niezbędnymi narzędziami, obowiązkowymi do sezonowych prac są: grabie – wygodne lekkie druciane szczotkowe lub plastikowe wachlarzowe, szpadel – najlepiej z trójkątnym ostrzem, oraz ostra szczotka-miotła. W ogrodzie, szczególnie po zimie zawsze jest coś do zgrabienia lub zamiecenia. Podjazdy, ścieżki, trakty niejednokrotnie wymagają regularnych interwencji czystościowych.

Do sezonowych prac w ogrodzie przydadzą się również takie drobiazgi jak: pojemnik – spray do zraszania, nawożenia, interwencji w razie szkodników oraz zwój drutu lub sznurka ogrodowego. Po zimie wiele krzewów wymaga podwiązania i wsparcia.

Przygotowania do sezonu prac w ogrodzieUbrania i tekstylia do prac w ogrodzie

Każdy nawet, mniej zapalony ogrodnik, wie, że rękawiczki przy pracach ogrodowych to podstawa. Chronią ręce przed brudem, zabezpieczają przed wnikaniem nieczystości pod paznokcie, wreszcie stanowią doskonałą barierę przed podrapaniem i pokaleczeniem. Wygodne w użyciu są rękawiczki dobrze przylegające do dłoni, pozwalające na wykonywanie czynności precyzyjnych i pewny chwyt. Dobrze, jeśli rękawiczki też oddychają, co zapobiega nadmiernemu poceniu się dłoni. Przy pracach w ogrodzie sprawdzają się bardzo dobrze rękawiczki z gumowaną spodnią warstwą. Wilgoć np. z mokrej ziemi nie przenika wtedy do wnętrza, a jednocześnie przy pracach narzędziami nasze dłonie chronione są przed otarciami i odciskami.

Bardzo wygodnym elementem stroju ogrodnika amatora są gumowane buty. Na rynku jest bardzo duży wybór i nie chodzi tu tylko o kalosze. Chociaż te, są również bardzo przydatne i niezbędne do prac w ogrodzie, nie tylko na czas deszczu, ale także wtedy, kiedy przy ogrodowych działaniach możemy pobrudzić nogi. W kalosze warto się zaopatrzyć zarówno na potrzeby grabienia liści i trawnika, jak również na mycie tarasu, podjazdów i traktów przy użyciu myjki ciśnieniowej.

Przygotowania do sezonu prac w ogrodzieNiemniej bardzo praktyczną częścią garderoby przy pracach w ogrodzie okażą się gumowane, wsuwane buty z otwartą piętą (przypominające kształtem drewniaki). Najczęściej wykonane są z tworzywa przypominającego gumę lub pianki poliuretanowej. Są lekkie, wygodnie i szybko się je wkłada (co ma szczególne znaczenie jeśli kursujemy często między domem a ogrodem), oddychają, a jednocześnie nie przepuszczają wilgoci. Dostępne są zwykle zarówno w wersji pełnej, jak i ażurowej. Z własnego doświadczenia jednak wiem, że sprawdzają się bardziej te bez dziurek, przez które to niestety dostaje się niejednokrotnie ziemia i piasek.

Przygotowania do sezonu prac w ogrodzie Przygotowania do sezonu prac w ogrodzie Przygotowania do sezonu prac w ogrodzie

Spodnie robocze to rzadko brany pod uwagę element garderoby ogrodniczej na potrzeby amatorskie, a szkoda. Ogrodniczki, bo tak popularnie określa się taki typ spodni, są świetnym i wygodnym ubraniem roboczym. Drelichowy materiał, często odpowiednio zaimpregnowany nie brudzi się i jest mniej podatny na rozerwanie. Spodnie do prac ogrodniczych często mają wzmocniony materiał na kolanach, niejednokrotnie też gumowany, co pozwala bez problemów wykonywać wiele prac w pozycji klęcząc. Kolana nie ścierają się, nie marzną, nie wnika też w te miejsca wilgoć. Ogrodniczki wyposażone są także w wiele kieszeni, ułatwiających odkładanie tam narzędzi podręcznych czy drobnych akcesoriów wykorzystywanych przy pracach.

Dobre przygotowanie do sezonu w ogrodzie uprzyjemni, a także usprawni naszą pracę.

Dominika

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *