M jak Mrówka

Przewodnik po modnych krzesłach

Przewodnik po modnych krzesłach

Designerskie krzesła doczekały się rozmaitych replik i weszły do masowej produkcji. Są dzisiaj dostępne w każdym sklepie i w większości przypadków są to produkty na każdą kieszeń. Tym sposobem dzieła najlepszych projektantów możemy mieć we własnej jadalni.

Ten pełniący głównie funkcję użytkową przedmiot może zdecydować o aranżacji całego wnętrza. Nawet jeden egzemplarz może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się stylowe, a czasami wręcz designerskie. Co więcej, w jednym wnętrzu, przy jednym stole można łączyć różne krzesła – taki trend jest teraz najbardziej na topie. A bogactwo form tego tak niepozornego przedmiotu domowego użytku jest ogromne – żaden mebel nie przybierał na przestrzeni czasu tak wielu form jak krzesło.

Przewodnik po modnych krzesłach

Co oferuje rynek

Współcześni projektanci sztuki użytkowej i producenci mebli czerpią z dorobku pokoleń pełnymi garściami, sięgając zarówno po klasyczne kształty krzeseł, które ulegają twórczym, często bardzo śmiałym przeobrażeniom, jak i po dzieła designu bliższe naszym czasom. Nasze kuchnie i jadalnie zdominowały nowoczesne krzesła przede wszystkim z tworzywa sztucznego, ewentualnie wykonane z łączonych materiałów. Rynek oferuje meble nawiązujące formami do przedmiotów zaprojektowanych przez tak znanych projektantów i producentów, jak chociażby Eames, Panton czy Phelippe Starck. Są też repliki dzieł polskiej sztuki użytkowej, jak choćby te pochodzące ze słynnej fabryki Fameg otwartej w 1881 roku pod Radomskiem. Bogactwo wariantów form, materiałów i kolorów jest niezliczone: te same modele mogą mieć siedziska wykonane z tworzyw sztucznych przezroczystych i nieprzezroczystych występujących w bogatej gamie kolorystycznej, ale też z metalu czy drewna, są warianty tapicerowane tkaninami i ekoskórą. Jest w czym wybierać! Na początek zachęcamy do przyjrzenia się kilku meblom.

Krzesło EPC (Eames Plastic Chair)

Przewodnik po modnych krzesłach Przewodnik po modnych krzesłach
Przewodnik po modnych krzesłach

Należy do grupy mebli zaprojektowanych w latach 50. przez małżeństwo amerykańskich projektantów Charlesa Eames oraz Ray Eames. Ergonomiczne, dopasowane do kształtu ciała siedzisko wykonane z miękkiego polipropylenu osadzone na konstrukcji nóżek wykonanych z metalu lub wielowarstwowej sklejki uchodzi dzisiaj za ikonę designu – jest to zarazem forma, która mocno się spopularyzowała i chyba najbardziej „zeszła pod strzechy”. Siedzisko krzesła może mieć formę kubełkową, a nóżki osadzone na płozach (fotelik bujaczek).

Krzesło About a Chair

Przewodnik po modnych krzesłach Przewodnik po modnych krzesłach

Przewodnik po modnych krzesłachAbout a Chair to krzesło powstałe według projektu Hee Welling. Znane jest również jako krzesło Hay – nazwa pochodzi od duńskiej fabryki, gdzie zostało ono wyprodukowane. Kubełkowe siedzisko z tworzywa sztucznego – polipropylenu i cienkie rozchylające się nóżki z wielowarstwowej sklejki to wyróżnik formy krzeseł Hay występujących w różnych wariantach – jako tapicerowane fotele, hokery, krzesła biurowe itp. Przez swoją minimalistyczną formę About a Chair jest ponadczasowym produktem, który można wykorzystać w różnych stylistycznie wnętrzach. 

Panton Chair

Przewodnik po modnych krzesłach

Krzesło legenda, jedno z największych symboli designu. Zaprojektowany w roku 1960 przez duńskiego projektanta Vernera Pantona jest pierwszym meblem wymodelowanym z jednego kawałka plastiku. Słynne krzesło doskonale sprawdza się zarówno w mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim, jak i vintage czy industrialnym. Dzięki temu modelowi Verner Panton zapoczątkowano produkcję krzeseł z tworzywa jako niedrogich produktów przemysłowy.

Krzesło Louis Ghost i Victoria Ghost

Przewodnik po modnych krzesłach

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów Philippa Starcka. To niezwykłe połączenie klasyki i nowoczesności. Forma mebla w dużej części nawiązuje do kształtu krzesła ludwikowskiego, zaokrąglone oparcie ma formę krzeseł „medalionów”, podłokietniki przypominają oparcia krzeseł ludwikowskich. Siedzisko krzesła ma kształt geometryczny i wraz z materiałem – wykonane jest z jednej, wtryskowej formy przezroczystego i kolorowego poliwęglanu – plasuje mebel w XXI wieku.

Krzesło „All Plastic Chair”

Przewodnik po modnych krzesłach

Krzesło jest połączeniem starej, archetypicznej wręcz formy krzesła i nowoczesnego materiału. Zgodnie z nazwą krzesło jest w całości wykonane z plastiku. Tworzywo jest lekko elastyczne, dopasowuje się do ciała, dzieki czemu na krześle siedzi się niezwykle i komfortowo. Oparcie tworzy gumowy przegub, który umożliwia dostosowanie się oparcia do kąta pochylenia pleców.

Krzesło Masters

 Przewodnik po modnych krzesłach  Przewodnik po modnych krzesłach  Przewodnik po modnych krzesłach

Zaprojektowane przez Philippe Starcka oraz Eugeni Quitlleta wykonane jest z polipropylenu połączonego z włóknem szklanym. Siedzisko krzesła i fantazyjne oparcie są tak wyprofilowane, aby podczas dłuższego siedzenia dostosować się do budowy ciała.

Hania

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *