Designerskie krzesła doczekały się rozmaitych replik i weszły do masowej produkcji. Są dzisiaj dostępne w każdym sklepie i w większości przypadków są to produkty na każdą kieszeń. Tym sposobem dzieła najlepszych projektantów możemy mieć we własnej jadalni.
Ten pełniący głównie funkcję użytkową przedmiot może zdecydować o aranżacji całego wnętrza. Nawet jeden egzemplarz może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się stylowe, a czasami wręcz designerskie. Co więcej, w jednym wnętrzu, przy jednym stole można łączyć różne krzesła – taki trend jest teraz najbardziej na topie. A bogactwo form tego tak niepozornego przedmiotu domowego użytku jest ogromne – żaden mebel nie przybierał na przestrzeni czasu tak wielu form jak krzesło.
Co oferuje rynek
Współcześni projektanci sztuki użytkowej i producenci mebli czerpią z dorobku pokoleń pełnymi garściami, sięgając zarówno po klasyczne kształty krzeseł, które ulegają twórczym, często bardzo śmiałym przeobrażeniom, jak i po dzieła designu bliższe naszym czasom. Nasze kuchnie i jadalnie zdominowały nowoczesne krzesła przede wszystkim z tworzywa sztucznego, ewentualnie wykonane z łączonych materiałów. Rynek oferuje meble nawiązujące formami do przedmiotów zaprojektowanych przez tak znanych projektantów i producentów, jak chociażby Eames, Panton czy Phelippe Starck. Są też repliki dzieł polskiej sztuki użytkowej, jak choćby te pochodzące ze słynnej fabryki Fameg otwartej w 1881 roku pod Radomskiem. Bogactwo wariantów form, materiałów i kolorów jest niezliczone: te same modele mogą mieć siedziska wykonane z tworzyw sztucznych przezroczystych i nieprzezroczystych występujących w bogatej gamie kolorystycznej, ale też z metalu czy drewna, są warianty tapicerowane tkaninami i ekoskórą. Jest w czym wybierać! Na początek zachęcamy do przyjrzenia się kilku meblom.
Krzesło EPC (Eames Plastic Chair)
Należy do grupy mebli zaprojektowanych w latach 50. przez małżeństwo amerykańskich projektantów Charlesa Eames oraz Ray Eames. Ergonomiczne, dopasowane do kształtu ciała siedzisko wykonane z miękkiego polipropylenu osadzone na konstrukcji nóżek wykonanych z metalu lub wielowarstwowej sklejki uchodzi dzisiaj za ikonę designu – jest to zarazem forma, która mocno się spopularyzowała i chyba najbardziej „zeszła pod strzechy”. Siedzisko krzesła może mieć formę kubełkową, a nóżki osadzone na płozach (fotelik bujaczek).
Krzesło About a Chair
About a Chair to krzesło powstałe według projektu Hee Welling. Znane jest również jako krzesło Hay – nazwa pochodzi od duńskiej fabryki, gdzie zostało ono wyprodukowane. Kubełkowe siedzisko z tworzywa sztucznego – polipropylenu i cienkie rozchylające się nóżki z wielowarstwowej sklejki to wyróżnik formy krzeseł Hay występujących w różnych wariantach – jako tapicerowane fotele, hokery, krzesła biurowe itp. Przez swoją minimalistyczną formę About a Chair jest ponadczasowym produktem, który można wykorzystać w różnych stylistycznie wnętrzach.
Panton Chair
Krzesło legenda, jedno z największych symboli designu. Zaprojektowany w roku 1960 przez duńskiego projektanta Vernera Pantona jest pierwszym meblem wymodelowanym z jednego kawałka plastiku. Słynne krzesło doskonale sprawdza się zarówno w mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim, jak i vintage czy industrialnym. Dzięki temu modelowi Verner Panton zapoczątkowano produkcję krzeseł z tworzywa jako niedrogich produktów przemysłowy.
Krzesło Louis Ghost i Victoria Ghost
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów Philippa Starcka. To niezwykłe połączenie klasyki i nowoczesności. Forma mebla w dużej części nawiązuje do kształtu krzesła ludwikowskiego, zaokrąglone oparcie ma formę krzeseł „medalionów”, podłokietniki przypominają oparcia krzeseł ludwikowskich. Siedzisko krzesła ma kształt geometryczny i wraz z materiałem – wykonane jest z jednej, wtryskowej formy przezroczystego i kolorowego poliwęglanu – plasuje mebel w XXI wieku.
Krzesło „All Plastic Chair”
Krzesło jest połączeniem starej, archetypicznej wręcz formy krzesła i nowoczesnego materiału. Zgodnie z nazwą krzesło jest w całości wykonane z plastiku. Tworzywo jest lekko elastyczne, dopasowuje się do ciała, dzieki czemu na krześle siedzi się niezwykle i komfortowo. Oparcie tworzy gumowy przegub, który umożliwia dostosowanie się oparcia do kąta pochylenia pleców.
Krzesło Masters
Zaprojektowane przez Philippe Starcka oraz Eugeni Quitlleta wykonane jest z polipropylenu połączonego z włóknem szklanym. Siedzisko krzesła i fantazyjne oparcie są tak wyprofilowane, aby podczas dłuższego siedzenia dostosować się do budowy ciała.
Hania