M jak Mrówka

Przechowywanie sztućców – niekoniecznie w szufladzie

Przechowywanie sztućców – niekoniecznie w szufladzie

Funkcjonalna kuchnia to przede wszystkim porządek i wygodne przechowywanie. Ale czy jest to jednoznaczne z zamknięciem akcesoriów kuchennych w szafkach i szufladach? Niekoniecznie. Wygodne i estetyczne pojemniki zagwarantują ład i doskonale odnajdą się nawet na otwartych półkach. Podpowiadamy, jak znaleźć banalne/niebanalne miejsce na sztućce.

Przechowywanie sztućców – niekoniecznie w szufladzie
fot. AdobeStock

Otwarte minimalistyczne kuchnie to jest to, co lubimy. Modne aranżacje nawiązujące do industrialnych, loftowych rozwiązań charakteryzują się brakiem pełnej zabudowy, szczególnie składającej się z szafek wiszących na rzecz otwartych półek i mocno ażurowych regałów (często tych najbardziej prostych przemysłowych i spiżarnianych). Królują tu relingi, wszelkiego rodzaju wieszaki oraz organizery.

Moda na zamykanie wszystkiego w szafkach, szczególnie w przepastnych błyszczących monolitycznych zabudowach, oddaje pole idei przechowywania wszystkiego na wierzchu i na widoku. Kto co lubi, ale my lubimy, kiedy szczególnie w kuchni coś się dzieje. Podpowiadamy zatem, jak przechowywać sztućce modnie, a jednocześnie estetycznie, bez nadmiernych wydatków, jakimi są na przykład wkłady organizujące do szuflad.

Ociekacz – czyli sztućce zawsze na wierzchu

Chociaż dobra organizacja posegregowanych sztućców w szufladzie ma z pewnością swoje korzyści, to nierzadko przechowujemy je i tak w znacznej ilości (tej niezbędnej do codziennego użytku) w ociekaczu przy zlewie. Nic w tym złego, bowiem producenci oferują dziś tak ładne i nowoczesne ociekacze, że nie psują one wyglądu naszej kuchni, a wręcz dodają jej uroku. Bardzo efektowne są ociekacze stalowe, które często bardzo ładnie grają z innymi stalowymi elementami wyposażenia, jakie mamy w kuchni. AGD w kolorze srebrnym (zlew, okap, mikrofalówka, czajnik elektryczny) doskonale grają w innymi drobiazgami i akcesoriami kuchennymi w tym kolorze. Przechowywanie sztućców na wierzchu w stalowym ociekaczu świetnie wpisze się otoczenie.

Ociekacze z tworzywa będą z kolei dobrze wyglądały, jeśli w kuchni wprowadziliśmy jakiś kolor. Bardzo modne ostatnio pastele: pudrowy róż, neomint, czy wyjątkowo trendy w tym roku niebieski, możemy podkreślić ciekawie dobranym, w niebanalnej formie ociekaczem w dopasowanym właśnie kolorze.

Przechowywanie sztućców na widoku

Na otwartych półkach, blatach roboczych oraz blatach wysp kuchennych, gdzie elementy zastawy: kubki, filiżanki, szklanki, talerze i miseczki mają się elegancko prezentować, nie może zabraknąć sztućców. Sposobów na zaprezentowanie mamy wiele. Możemy wykorzystać dedykowane na ten cel koszyczki, zwykle plecione z naturalnych materiałów (wikliny, trawy morskiej, rattanu), drewniane skrzyneczki czy wreszcie dekoracyjne szklane słoje o ładnych kształtach i dekoracyjnej ornamentyce. Te rozwiązania będą świetnie wpisywać się w stylizacje o charakterze rustykalnym.

Przechowywanie sztućców – niekoniecznie w szufladzie
fot. Tin Tours, pixabay.com

Nie obawiajmy się wrażenia nieładu w tak zaaranżowanej przestrzeni kuchennej. Jeśli dobrane przez nas elementy wystroju będą spójne, zgrane ze sobą kolorem czy walorem formy, a dodatkowo będą poustawiane i poukładane w porządku, z pewnością sprawią wrażenie, że są to zabiegi stylizacyjne świadome i idące z duchem mody.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *