Małe, średnie lub duże, coraz częściej związane z pełnym wykorzystaniem przestrzeni użytkowej w nowo budowanych mieszkaniach albo towarzyszące nowoczesnemu zagospodarowaniu wnętrz – wnęki. Odpowiednio zaaranżowane i wyeksponowane nie tylko nie oszpecą naszego wnętrza, ale mogą stać się jego atutem.
W dobie szerokich możliwości, jakie daje wykończenie wnętrz przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych, zabudowywać i przebudowywać możemy niemalże wszystko. Urządzając, remontując bądź modyfikując układy naszych mieszkań niejednokrotnie borykamy się z różnymi utrudnieniami. A to instalacje przebiegają w miejscu, które uniemożliwia zmianę ich układu, a na drodze stają nam elementy konstrukcyjne nie pozwalające na modyfikację, a to pojawiają fragmenty wymagające zamaskowania albo wręcz przeciwnie, mimo trudnego dostępu, aż proszą się o zagospodarowanie. Odpowiednio zbudowane stelaże, a na nich rozpięte płyty g-k obudują każdą przestrzeń, ale wtedy, chciał nie chciał, pojawiają się w naszych mieszkaniach wnęki.
Jak sprytnie i estetycznie zagospodarować wnęki
Oczywiście pierwsza myśl, jaka pojawia się na hasło „wnęka” w mieszkaniu to wykorzystanie jej na tzw. zabudowę stałą, czyli szafę wnękową. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie i na pewno taka szafa będzie mogła pomieścić wiele rzeczy, np. elementów garderoby. Szafy wnękowe, szczególnie z bogatym wyposażeniem systemów wieszaków i szuflad, to doskonały pomysł do przedpokojów i sypialń. Ale jeśli mamy już inne miejsca w mieszkaniu wypełnione szafami i wcale nie chcemy kolejnej, w przestrzeni wnęki możemy pokusić się po prostu o otwarte półki. Wnękę warto wtedy wykończyć np. dekoracyjną tapetą lub pomalować kontrastującą farbą. W taki sposób możemy zaaranżować np. efektowną bibliotekę. Dodatkowo podświetlone półki np. LED-owym oświetleniem liniowym pozwolą w takiej wnęce atrakcyjnie wyeksponować wszelkie ustawione na nich bibeloty.
Wnęki powstają również wtedy, kiedy np. decydujemy się na zamurowanie okna czy drzwi. Wcale nie znaczy, że powinniśmy to miejsce równać do sąsiadujących ścian. Przestrzeń ta ładnie wykończona, z wmontowanym odpowiednio oświetleniem może zmienić charakter i stać się głównym elementem dekoracyjnym wnętrza, np. holu.
Wnęki to często „utrapienie” w łazienkach. Tam gdzie przebiegają piony, tam gdzie montujemy stelaże w.c. i zabudowujemy je płytami, powstają przestrzenie, na które niekiedy nie mamy pomysłu. To jednak doskonałe miejsca na lustra, ozdobne rośliny albo niestandardową dekorację, która może pełnić też rolę wieszaka na akcesoria kąpielowe.
Wnęki to doskonałe miejsca na siedziska, to także wygodne „boksy” na telewizory czy kominki – szczególnie te elektryczne imitujące jedynie płomień. Wnękę wypełni również z powodzeniem dekoracyjne akwarium lub terrarium, a także kocie domki.
Zdarza się, że jeśli czegoś nie mamy, to za tym tęsknimy. Bardzo wiele pomysłów na wykończenie wnętrz opierało się przez długi czas właśnie na budowaniu wnęk z premedytacją – tak by imitowały głębie w płaszczyźnie ścian i podkreślały ich monolit. Jeśli zatem wykańczając nasze wnętrze pojawią się pozornie nieużytkowe przestrzenie, nie lekceważmy ich – spróbujmy wykorzystać i wyeksponować jako aranżacyjny atut.
Dominika