Kwadratowe, prostokątne, owalne czy heksagonalne, głębokie czy płytkie, z naturalnego drewna czy może te z tworzywa – wybór należy do nas. Szeroka oferta zestawów półek modułowych pozwoli nam efektownie zaaranżować płaszczyznę ściany, a jednocześnie korzystać z ich praktycznego zastosowania.
Dekoracja ściany we wnętrzu nie musi ograniczać się do umieszczenia na niej efektownej grafiki, stylowego obrazu w ramie czy nowoczesnego lustra. Walor ozdobny możemy z powodzeniem połączyć z zastosowaniem praktycznym – montując na ścianie nowoczesne półki modułowe.
Od pewnego czasu na rynku pojawiły się proste meble – dedykowane do ciekawej, ale jednocześnie bardzo łatwej w wykonaniu stylizacji wnętrza – o charakterze systemów modułowych. Do takich właśnie należą różnorodne zestawy półek modułowych. Zaprojektowane tak, by tworzyć spójny estetycznie komplet, zestaw jak z klocków, w oparciu o sugerowany lub dowolny kompozycyjnie układ na ścianie.
Półki modułowe to zestawy od 3 do kilkunastu elementów, w zależności od dekoracyjnej formy w jakiej proponuje je producent: prostokątne, kwadratowe, owalne, trójkątne lub sześciokątne. Pozwalają na budowanie na ścianie dowolnych układów linearnych, symetrycznych lub w zupełnym chaosie. Ich kształty, kolorystyka i materiał z jakiego są wykonane gwarantują dekoracyjną spójność i nowoczesny efekt.
Praktyczne i dekoracyjne zastosowanie półek modułowych
Półki modułowe odgrywają głównie rolę estetyczną, ale jak sama nazwa wskazuje są też meblem użytkowym. Pozwalają na przechowywanie wielu rzeczy, zarówno drobnych, jak i większych, masywniejszych. Producenci bowiem oferują półki modułowe w różnych głębokościach. Te przypominające kubiki i prostopadłościany pozwolą pomieścić książki, płyty, a także małe akcesoria RTV. Półki o małej głębokości, kojarzące się raczej z ramkami obrazków, są z kolei przeznaczone głównie na drobiazgi, które podkreślają dekoracyjną rolę tego mebla. Tutaj doskonale będą pasowały drobne ozdoby, np. ceramiczne wazoniki lub rośliny doniczkowe.
Półki modułowe to rozwiązanie łatwe w montażu. Zwykle w komplecie znajdują się blaszki montażowe, zestaw kołków szybkiego montażu oraz łatwa instrukcja. Zestawy półek lekkich można instalować również za pomocą taśm montażowych, bez potrzeby wiercenia otworów w ścianie.
Półki modułowe, jak je zestawiać, by osiągnąć ciekawy efekt
Możliwości zbudowania różnorodnych układów pólek modułowych na ścianie jest wiele. Wszystko zależy od powierzchni ściany jaką dysponujemy oraz zestawu na jaki się decydujemy. Półki modułowe wyglądają bardzo dobrze oddzielone od siebie równymi odstępami, ale doskonale zaprezentują się także jedna przy drugiej tworząc układ regału.
Szczególnie ciekawie we wspólnym zestawieniu wyglądają heksagonalne półki modułowe – przypominają bowiem plaster miodu i tym samym budują na ścianie nietuzinkowy efekt stylizacyjny.
Półki modułowe można również zestawiać z innymi meblami ściennymi np. szafkami typu jamnik, uzyskując tym samym funkcjonalną ażurową przestrzeń do przechowywania, pozbawioną ciężkiego monolitycznego charakteru.
Poszczególne moduły możemy również przedzielać na ścianie innymi rodzajami dekoracji ściennych i tworzyć ciekawe zestawienia np. pod względem koloru lub kształtu. Meble te znajdziemy bowiem w wielu modnych barwach, co pozwala na efektowne przełamanie np. monotonnej bieli ściany.
autor tekstu: Dominika
zdjęcie otwierające: AdobeStock