Nie wyobrażamy sobie życia bez ciepłej wody. W domach jednorodzinnych musimy jednak sami o nią zadbać. Rozwiązaniem jest zakup i montaż pojemnościowego ogrzewacza wody, popularnie nazywanego bojlerem lub termą.
Pojemnościowe ogrzewacze wody podgrzewają i magazynują wodę w zbiorniku – termostat i gruba warstwa izolacyjna (z pianki poliuretanowej, polistyrenowej lub wełny mineralnej) zapobiegają jej wystudzeniu. Najczęściej właściciele domów jednorodzinnych wybierają duże, ciśnieniowe bojlery (maksymalna pojemność to 200 l), które zasilają wszystkie baterie w domu, zarówno łazienkowe, jak i kuchenne. Jednak warto wiedzieć, że na rynku dostępne są także małe, bezciśnieniowe modele (maksymalna pojemność 10-15 l) zasilające tylko jedną, wybraną baterię. Montaż pojemnościowego ogrzewacza wody to dobry sposób na zapewnienie ciepłej wody całej rodzinie, jednak pamiętajmy, że zajmuje dość dużo miejsca i należy go solidnie zamocować.
Jak dobrać bojler
Wybierając termę, najważniejsza jest pojemność. To, na jaką się zdecydujemy, uzależnione jest od liczby domowników. Przyjmuje się, że jedna osoba zużywa do 30 l wody dziennie, więc dla 4-osobowej rodziny zbiornik powinien mieć pojemność minimum 120 l. Ważna jest również moc – im większa, tym szybciej uzyskamy ciepłą wodę. Do podgrzania wody w bojlerze o pojemności 120-150 l wystarczy grzałka o mocy 2 do 3 kW. Zwróćmy także uwagę na materiał, z którego wykonano podgrzewacz. Najtrwalsze są modele ze stali nierdzewnej pokryte odporną na wysokie temperatury powłoką żywiczną. Bojlery emaliowe są coraz rzadziej kupowane ze względu na spore zagrożenie korozją.
Eksploatacja bojlera
Bojler jest praktycznie bezobsługowy. Jednak, musimy zadbać o kilka rzeczy.
Stopień zużycia anody. W podgrzewaczach zamontowane są aluminiowe lub magnezowe anody, których zadaniem jest spowolnienie korozji zachodzącej wewnątrz zbiornika. Nie są one jednak wieczne – wymieniamy je co 3-4 lata. Jeśli nasz bojler nie jest wyposażony we wskaźnik zużycia anody, to jej stan musimy sami kontrolować raz na rok.
Odpowiednia temperatura. Regulacja temperatury w bojlerach może być płynna (od ok. 35oC do wartości maksymalnej) lub skokowa (np. możemy ustawić trzy wartości: 40, 60 i 80oC). Aby po odkręcaniu kranu się nie poparzyć, lepiej nie ustawiać wartości maksymalnych. Ponadto wysoka temperatura sprzyja odkładaniu się kamienia kotłowego na ściankach zbiornika i przyspiesza korozję.
Czysta woda. W wodzie o temperaturze 30-50oC szybko rozmnażają się niektóre szczepy bakterii, np. bakterie Legionella, które wywołują nietypowe zapalenie płuc. Aby zapobiec temu zjawisku, dobrze jest od czasu do czasu nastawić maksymalną temperaturę. Odkazimy w ten sposób zbiornik i zgromadzoną w nim wodę.
autor: Asia
zdjęcia: materiały prasowe, fotolia.com