M jak Mrówka

Podłoga dla alergika – jaką wybrać

Podłoga dla alergika – jaką wybrać

Alergia to dzisiaj problem społeczny i dotyczy większości z nas. Alergeny wywołują wysypki, wypryski, zapalenie błony śluzowej nosa a nawet astmę. Ogromnym źródłem alergenów jest podłoga – duża pozioma płaszczyzna może gromadzić niezliczoną ilość substancji uczulających.

Czystość posadzek ma szczególne znaczenie dla dzieci, które bawiąc się na podłodze, dotykają jej dużą powierzchnią ciała. Dlatego podłoga dla alergika musi być wykonana z odpowiednich materiałów. Najlepiej sprawdzą się posadzki gładkie, bez szczelin, w które może wnikać kurz.

Podłoga dla alergika – jaką wybrać

Podłoga dla alergika – duży wybór

Dobrym wyborem są wykładziny elastyczne, które ze względu na swoją szerokość mogą utworzyć posadzkę bez szpar, w które wnika kurz. Poleca się np. linoleum produkowane z naturalnego oleju lnianego i naturalnych żywic zmieszanych z mączką drzewną lub korkową. Sprawdzą się także panele drewniane, które dzięki swojej warstwowej budowie po ułożeniu nie są narażone na powstawanie szpar. Jeśli zdecydujemy się na drewno, zwróćmy uwagę na wybór warstwy wykańczającej. Odpowiedni będzie lakier dyspersyjny, a najlepiej je zaolejować. Jeśli w podłodze są szpary, trzeba je uszczelnić. W pokoju alergika sprawdzą się także panele korkowe, które są wyjątkowo ciepłe, sprężyste i doskonale tłumią dźwięki. Posadzka korkowa jest też antystatyczna, czyli nie przyciąga i nie zatrzymuje kurzu. Można też zdecydować się na nowoczesne, wysokiej jakości panele laminowane, które nie zawierają uczulającego formaldehydu. Ich powierzchnia jest gładka, a więc łatwa do utrzymania w czystości, a połączenia są bardzo szczelne, przez co nie gromadzi się w nich kurz. Zdrowym rozwiązaniem są też tzw. podłogi twarde, np. gres porcelanowy wykończony gładkim szkliwem czy też płytki kamienne. Unikajmy materiałów o nierównej fakturze – w ich zagłębieniach zbiera się kurz i trudno się je czyści. W miejscach narażonych na wilgoć najlepiej zastosować płytki ceramiczne o gładkiej powierzchni.

Podłoga dla alergika – jaką wybrać

Jaki dywan dla alergika?

  • Zrezygnujmy ze starych wykładzin i dywanów. Ciężko się je czyści, są też doskonałym środowiskiem dla rozwoju roztoczy i pleśni, gromadzi się w nich brud oraz pyłki.
  • Jeśli dywan jest konieczny, należy wybrać akrylowy, poliestrowy czy z włókien poliamidowych z krótkim włosiem lub z włókien zawierających substancje antygrzybiczne i antyalergiczne. Warto sięgnąć po bawełniane dywaniki, które łatwo uprać.
  • Wybierajmy wykładziny wykończone filcem lub jutą, które redukują koncentrację drobnego pyłu unoszącego się w powietrzu w zamkniętych pomieszczeniach. Wykończone pianką zawierającą formaldehyd wymagają długiego wietrzenia.
  • Powłoki antyalergiczne na dywanach i wykładzinach powstrzymują wnikanie kurzu i roztoczy. Są one fabrycznie nasączane substancjami niwelującymi mikroorganizmy. Jednak i one wymagają częstego odkurzania i czyszczenia – najlepiej na sucho. Impregnacja wystarczy na maksymalnie rok eksploatacji, po upływie tego czasu należy pokryć wykładzinę lub dywan preparatem antyalergicznym i powtarzać ten zabieg co 6 miesięcy.
  • Polecane są też materiały z włókien agawy, czyli sizalu, który jest antystatyczny i całkowicie bezpieczny. Nie jest jednak odporny na wilgoć, pod tym względem lepsze będą produkty z trawy morskiej, które można myć na mokro. Nie przyciągają kurzu również wykładziny i dywany z włókna kokosowego i wełnianego runa.

autor tekstu: Ania W.
zdjęcia: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *