M jak Mrówka

Jesienne wykopywanie cebul, bulw i kłączy

Jesienne wykopywanie cebul, bulw i kłączy

Przed nadejściem mrozów trzeba wydobyć spod ziemi cebule, kłącza i bulwy niektórych egzotycznych, a wrażliwych na mróz roślin. Nie wyobrażam sobie, żeby w ogrodzie zabrakło mieczyków, begonii bulwiastych oraz dalii, które właśnie kwitną. Bez nich nie da się w pełni docenić uroków jesieni.

Najwcześniej, bo już we wrześniu wykopujemy mieczyki, bo ich kłącza nie lubią tkwić długo w zimnej i wilgotnej glebie. Potem sukcesywnie wydobywamy na powierzchnię pozostałe organy podziemne – to błonczatek, krokosmi czy niektóre lilie. Na końcu, zaraz po zniszczeniu nadziemnych części przez pierwszy jesienny przymrozek wydobywamy bulwy dalii i kłącza pacioreczników. Pozostawienie ich w glebie to skazanie na zniszczenie.

Jesienne wykopywanie cebul, bulw i kłączy
fot. AdobeStock

Wykopywanie i przechowywanie cebul

Zanim wbijemy widły szerokozębne w glebę (możemy użyć również szpadla, ale uważajmy, aby nie uszkodzić korzeni), wycinamy ich nadziemne części 10 cm nad ziemią. Po wydobyciu korzenie delikatnie czyścimy palcami z ziemi i wstępnie podsuszamy. Ale wykopanie to dopiero połowa sukcesu, teraz trzeba je przechować w dobrym stanie do wiosny. Bulwy dalii i kłącza paciorecznika możemy przechowywać razem w tych samych warunkach. Nie muszą mieć światła, ale wymagają pomieszczania z dodatnią temperaturą nie wyższą  8-10°C. W temperaturze ujemnej giną bezpowrotnie. Podsuszone i dokładnie oczyszczone z ziemi bulwy i kłącza układamy w skrzynkach wypełnionych suchym piaskiem lub torfem. Ale nic im się nie stanie, jeśli ułożymy je jak ziemniaki w skrzynce ustawionej gdzieś w ciemnym kącie suchej piwnicy. Sposób układania jest mniej ważny – najbardziej istotna jest właściwa temperatura. Cebule lepiej układać w siatkach lub papierowych torbach z otworami napowietrzającymi. Zimą co jakiś czas warto sprawdzić, czy nasze cenne organy spiżowe nie zaatakował jakiś grzyb i czy nie jest im za zimno (lub za ciepło). Byłoby szkoda, gdy zabrakło ich jesienią w ogrodzie.

fot. pixabay.com

Dzielenie cebul

Kiedy powinniśmy podzielić bulwy i kłącza? Ja robię to wiosną, bo nie muszę się wówczas zbytnio martwić uszkodzeniami powstałymi podczas rozrywania lub rozcinania twardych karp. Jeśli ktoś zrobi to jesienią też będzie dobrze, ale powinien pamiętać, by rany zasypać popiołem lub namoczyć w preparacie opartym na kaptanie.

autor tekstu: Marek
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *