Naturalny kamień jako okładzina wykorzystywana do wykończenia wnętrz należy do tych materiałów, który podobnie jak drewno nigdy nie schodzi z wysokich pozycji na liście wnętrzarskich przebojów. Nic dziwnego, że doczekał się również niezliczonej liczby imitacji. Do najbardziej udanych należą nowoczesne płytki carvingowe.
Producenci płytek ceramicznych sięgają po naturalny kamień jako wzór tworzony na płytkach nie od dzisiaj, ale nigdy chyba nie było jeszcze tak uderzającego efektu podobieństwa do naturalnego pierwowzoru jak w tzw. płytkach carvingowych. Na czym polega ta technologia i jakie efekty pozwala osiągnąć?
Płytki carvingowe – pierwowzór płytek
Naturalny kamień to synonim szlachetności, elegancji i stylu. To, że materiał ten wpisuje się praktycznie we wszystkie style wnętrzarskie historyczne i większość współczesnych zawdzięcza swoim niezliczonym walorom, które potrafiła wykorzystać każda z dawnych estetyk, dostrzegają je niemal wszyscy twórcy współczesnych trendów. W stylach dawnych była to np. trwałość i unikatowość kamienia, która wiązała się również z wysoką ceną – kamienne okładziny podnosiły prestiż wnętrz, sprawiały, że wydawały się one bardziej reprezentacyjne. Trwałość okładzin kamiennych była atutem nie do przecenienia z wielu względów – również dlatego, że wnętrza wykańczano na pokolenia. Taki aspekt dostrzegą zwolennicy współczesnych stylów o proweniencji klasycznej. Zwolennicy współczesnych stylów naturalnych kładą nacisk na jego naturalne pochodzenie i niepowtarzalny wygląd. Płytki, które do złudzenia przypominają naturalne granity, marmury, onyksy czy trawertyny to alternatywa dla ich naturalnego pierwowzoru. Atuty nowoczesnych płytek ceramicznych produkowanych z zastosowaniem nowych technologii pozwalają z uniknąć wad naturalnego kamienia – są łatwiejsze w obróbce, nie wchłaniają zabrudzeń jak niektóre rodzaje kamienia, dlatego nie trzeba ich impregnować. No i cena ceramiki jest znacznie niższa.
Płytki carvingowe – idealny wzór natury
Jak najwierniejsze odwzorowanie kolorystyki i użyłkowania kamieni występujących w naturze i przeniesienie ich na płytki to cel, który udało się zrealizować przy zastosowaniu nowej technologii carvingowej. Stosuje się ją w produkcji płytek gresowych, które mają parametry techniczne bliskie parametrom kamienia. Carving to technologia nakładania wzoru, który jest wyczuwalny w dotyku, co ma stanowić nawiązanie do jak najwierniejszego odwzorowania naturalnej żyły w kamieniu. Powierzchnia płytek carvingowych imituje polerowany kamień, ale jak wiadomo, technika polerowania kamienia ma również swoje ograniczenia, często powierzchnia nie jest idealnie równa, dlatego płyty np. ze względu na żyły, mają nierównomiernie naniesiony poler. W technice carvingu specjalne żłobienia na powierzchni płytek imitują więc nie tylko naturalne żłobienia, ale też niedopolerowany naturalny kamień. Proces żłobienia odbywa się z pomocą maszyny sterowanej cyfrowo, co pozwala na uzyskanie niezwykłej dokładności graficznej, ale również niepowtarzalności wzorów.
autor tekstu: Hania
zdjęcie otwierające: Tubądzin