M jak Mrówka

Pistolet do klejenia – przydatne narzędzie ręczne

Pistolet do klejenia – przydatne narzędzie ręczne

Odkąd kilka temu odkryłam pistolet do klejenia nie wyobrażam sobie bez niego wykonywania prac ręcznych. Wykorzystuję go przede wszystkim do przygotowania przeróżnych dekoracji, które pojawiają się w domu. Niestety, w moim pistolecie pękł przewód. Postanowiłam kupić następny. I tu się zdziwiłam, jak duży jest wybór.

Pistolet do klejenia – przydatne narzędzie ręczne Pistolet do klejenia – przydatne narzędzie ręczne

Pamiętam, jak kupowałam mój pierwszy pistolet do klejenia. Wybór nie był za duży, powiem szczere, że ucieszyłam się, kiedy go wreszcie znalazłam. Teraz narzędzia te są ogólnodostępne. Nowy, drugi pistolet zamówiłam na aukcji internetowej, kierując się niską ceną – zakup nietrafiony, kiepskiej jakości i na dodatek z krótkim kablem. Nie nadawał się do niczego, więc po kolejny wybrałam się do sklepu. Zakup już dobrze przemyślałam.

Pistolet do klejenia – przydatne narzędzie ręczne   Pistolet do klejenia – przydatne narzędzie ręcznePistolet do klejenia – przydatne narzędzie ręczne Pistolet do klejenia – przydatne narzędzie ręczne

Na co zwrócić uwagę kupując pistolet do kleju

Zasilanie. Najczęściej pistolety do klejenia zasilane są z sieci – i takie wystarczą do większości prac. Dostępne są również narzędzia akumulatorowe – zintegrowany akumulator ładuje się na podstawce podłączanej do sieci. Modele bezprzewodowe są dużo droższe od sieciowych, ale sprawdzą się podczas potrzeby przyklejenia czegoś w trudno dostępnym miejscu.

Końcówki robocze. Niektóre pistolety mają bardzo precyzyjne końcówki, które umożliwiają drobne naprawy, natomiast inne modele tylko jedną, podstawową dyszę niezapewniającą zbytniej dokładności.

Moc. Im wyższa, tym czas oczekiwania na rozgrzanie grzałki jest krótszy. Do drobnych prac polecane są urządzenia o mocy 30 W. Dostępne są również słabsze modele, jednak praca nimi jest o wiele wolniejsza, jak i dużo mocniejsze (przemysłowe mają nawet 1000 W), wykorzystywane do robót bardziej profesjonalnych.

Oparcie. W modelach sieciowych to najczęściej podpórka, natomiast w akumulatorowych podstawka (stacja dokująca z „miseczką zbierającą klej”).

   Pistolet do klejenia – przydatne narzędzie ręczne Pistolet do klejenia – przydatne narzędzie ręczne

Funkcje kontroli elektronicznej – to dość drogie systemy, rzadko wykorzystywane w pracach hobbystycznych. Umożliwiają idealną i precyzyjną kontrolę przesuwu sztyftu oraz płynną kontrolę mocy grzałki. Sprawdzą się podczas klejenia wielu elementów, oznaczają bowiem większą wygodą i pewną oszczędność kleju.

Blokada wypływu. Wysoka moc powoduje wypływ kleju, nawet po odstawienie na podpórkę. Aby temu zapobiec, warto kupić pistolet z blokadą wypływu – funkcja ta jednak pojawią się niestety w modelach profesjonalnych.

Asia

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *