Słoneczne październikowe dni zachęcają do spędzania ich na tarasie. Jednak wieczorem nie jest już tak przyjemnie. Co zrobić, aby w cieple zjeść kolację na dworze? Wystarczy zainwestować w odpowiedni parasol grzewczy.
Niektórym osobom może wydawać się, że ogrzewacz gazowy jest zbędnym wydatkiem – przecież wystarczy otulić się grubym kocem. Jednak pled krępuje ruchy, ponadto może ulec zawilgoceniu. Aby w cieple spędzać jesienne (a nawet zimowe) wieczory na tarasie, zainwestujmy w parasol grzewczy.
Parasole grzewcze w domowym zaciszu
Te ogrzewacze powietrza znajdują zastosowanie w publicznych obiektach. Możemy je często spotkać w ogródkach kawiarniach, hotelowych patiach czy dziedzińcach. Więc skoro sprawdzają się w takich miejscach, to jak najbardziej sprawdzą się w domowym zaciszu, czyli na tarasach i balkonach. Parasole grzewcze mają około 2 metrów wysokości, wykonane są z aluminium lub stali nierdzewnej malowanej proszkowo, odpornej na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zasilane są gazem płynnym z butli, takiej jak przy kuchenkach gazowych. Nie martwmy się, że butla będzie szpeciła czy zajmowała miejsce – jest ona ukryta w estetycznej obudowie urządzenia. A jak działają parasole grzewcze? W wyniku spalania gazu prawie natychmiast emitują promieniowanie podczerwone, które my odczuwamy jako przyjemne ciepło – w promieniu 5-9 m są w stanie zapewnić temperaturę odczuwalną około 20oC przy znacznie niższej temperaturze na zewnątrz. Przyjemnie?
Co ważne, większość parasoli grzewczych wyposażona jest w ruchomy reflektor (daszek – dlatego przypominają parasole), który umożliwia skierowanie strumienia promieniowania w pożądanym kierunku i jeszcze efektywniej wykorzystać ciepło. Urządzenie uruchamia się podobnie jak piecyk gazowy, czyli za pomocą zapalnika piezoelektrycznego, natomiast moc promieniowania zapewnia regulator przepływu gazu – może on wynosić od kilku do kilkunastu kW. Niektóre modele wyposażone są w lampę gazową, która doświetla przestrzeń wokół.
Bezpieczne parasole grzewcze
Każdy parasol grzewczy wyposażony jest w automatyczne zabezpieczenie antywypływowe gazu. Jego zadaniem jest automatycznie wyłącznie urządzenia, w przypadku jego przewrócenia się czy przewrócenia. W zależności od naszych wymagań ten ogrzewacz gazowy możemy przestawiać z miejsca na miejsca. Nie powinniśmy mieć z tym problemu, ponieważ waży on kilkanaście kilogramów. Lepiej jednak nie ustawiać go tak, by stykał się z elementami konstrukcji tarasu czy innymi elementami wyposażenia. Chyba nie powinno nas dziwić, że wymiana butli wymaga szczególnej ostrożności. Producenci zalecają, aby za każdym razem wykonać test szczelności instalacji w parasolu grzewczym, smarując podłączenia płynem do mycia naczyń. Zwróćmy też ponadto uwagę, czy nowa butla nie ma jest uszkodzona. Pamiętajmy także, by w pobliżu parasola nie rozpylać aerozoli.
Asia