M jak Mrówka

Trawy ozdobne – jesienne królowe ogrodów

Ozdobne trawy – jesienne królowe ogrodów

Lekki pokrój i oryginalne kwiaty sprawiają, że trawy są coraz popularniejsze w naszych ogrodach. Tworzą idealne dopełnienie kompozycji stworzonej z innych roślin, ale również solo prezentują się świetnie. Schyłek lata to czas, gdy szczególnie docenimy ich urok.

Gdy większość bylin przekwita na naszych rabatach, trawy właśnie wtedy odsłaniają swój urok. Dodają dynamiki szczególnie tym rabatom, które utraciły już swoje walory ozdobne. Trawy ozdobne wypełniają tę pustkę idealnie, zwłaszcza że to właśnie jesienią większość z nich zaczyna kwitnąć, a inne przebarwiają się na żywe kolory. Nisko schodzące słońce końca lata i początku jesieni oraz lekkie powiewy wiatru dodatkowo podkreślają urok traw, a zmienność ich barw dodaje ogrodowi dynamiki.

Gatunki traw piękne na koniec lata

Późnym latem i wczesną jesienią docenimy praktycznie każdy gatunek traw. Gatunki takie jak miskanty, piórówki, proso rózgowe zakwitają właśnie w drugiej połowie lata i kwitną do późnej jesieni. We wrześniu najwięcej uroku będą miały rosplenice i wiele odmian miskantów – nic tak nie ozdobi ogrodu o tej porze roku jak ich puszyste kwiatostany. Najdłużej piękne kwiatostany utrzymują takie gatunki jak trzcinniki, śmiałki darniowe, perłówki – w pełnej krasie zdobią one ogród aż do zimy. Nadal będą cieszyły oko również te odmiany, które kwitną przez cały sezon – to np. Imperata ‘Red Baron’, konwalijnik, kostrzewy, hakonechloe. Nawet jeśli dany gatunek traw przekwita jesienią, warto je pozostawić na zimę w ogrodzie – wyschnięte na delikatny słomkowy kolor efektownie wyglądają na tle zaśnieżonego ogrodu również wtedy, gdy pokryje je srebrzysta szadź.

Trawy ozdobne – wymagania uprawowe

Należące do rodziny Gramineae, tej samej co gatunki na trawniki czy zboża uprawne, trawy ozdobne są stosunkowo łatwe w uprawie – mają olbrzymie zdolności adaptacyjne, a większość gatunków to wieloletnie rośliny mrozoodporne. Odznaczają się szybkim wzrostem – już po dwóch-trzech sezonach dochodzą do pełnych rozmiarów i kwitnienia. Wiele gatunków ma niskie wymagania glebowe i dużą odporność na suszę – wystarczy po zimie dobrze oczyścić karpę i podlewać jedynie w czasie dużych upałów. Niektóre gatunki rozrastają się tak szybko, że warto ograniczyć ich rozrost, sadząc je w donicach, lub ogrodzić ich terytorium betonowym krawężnikiem – to wydmuchrzyca, spartyna oraz niektóre gatunki wodne, np. manna.  

Trawy ozdobne – numer jeden w ogrodowych kompozycjach

Prostota pokroju i surowa forma kwiatostanów sprawiają, że trawy idealnie współgrają z modną minimalistyczną estetyką nowoczesnych ogrodów, ale coraz częściej sięgają po nie również wielbiciele tradycyjnych aranżacji. Świetnie komponują się z większością roślin – hitem są kompozycje z hortensjami bukietowymi, ale doskonale wyglądają, gdy towarzyszą im rudbekie, rozchodniki i jeżówki, a także funkie, rodgersje i bergenie. Z traw ozdobnym można też tworzyć samodzielne kompozycje rabatowe – posadzone w rytmicznych odstępach kępy wprowadzają geometryczny porządek. Bardzo dobrze wyglądają wówczas na tle ziemi pokrytej roślinami okrywowymi, ale też obsypane korą, grysem czy drobnymi kamieniami. Niskie i kępkowate gatunki traw ozdobnych (np. kostrzew, owies wiecznie zielony, ostnica włosowata, sesleria błotna, wydmuchrzyca piaskowa) dorastają do wysokości 30 cm – to idealne rośliny, z których można tworzyć efektowne jedno- lub wielobarwne dywany.

autor tekstu: Hania
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *