Jak dodać kuchni lekkości i finezji? Jeden z pomysłów to odciążenie pomieszczenia ze zwartej zabudowy mebli. Na przykład zamiast ciężkich optycznie wiszących szafek można, poprzestać na kilku otwartych półkach.
Gdy kuchnia jest niewielka albo jest jedynie aneksem pokoju dziennego, warto zrezygnować przynajmniej z części wiszących szafek. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę, że otwarte półki nie zapewniają tyle co zamykane szafki miejsca na przechowywanie przedmiotów, ale jeśli tylko z powodów przestrzennych możemy sobie na to pozwolić, warto wybrać takie rozwiązanie.
Otwarta półka – ozdoba czy łapacz kurzu?
Przeciwnicy otwartych półek podkreślają, że główną wadą rozwiązania jest osadzanie się na nich i na zgromadzonych tam przedmiotach kurzu. Rzeczywiście jest takie ryzyko, ale tylko wówczas, gdy ustawiamy tam naczynia czy dekoracyjne przedmioty nie używane na co dzień. Jeśli natomiast przeznaczymy to miejsce na kubki, miseczki i filiżanki, po które sięgamy na bieżąco, „obrót” naczyń jest częsty i są one za każdym razem myte – nie powinny wtedy zdążyć się zakurzyć. Jedyną niedogodnością jest wycieranie kurzu na bieżąco z samej półki. Stałe korzystanie z takich półek pozwala też na częste odświeżanie aranżacji, co bardzo ożywia i indywidualizuje wnętrze.
Otwarta półka – co dzień to inna aranżacja
W mieszkaniu, które właśnie odwiedziłam, aneks kuchenny zajmuje sporą część pokoju dziennego. Oprócz ciągu szafek przy ścianie, jest jeszcze wyspa, która przesuwa funkcjonalnie kuchnię w głąb pokoju. Właścicielka mieszkania doszła do wniosku, że powieszenie szafek nad blatem odebrałoby kolejną porcję przestrzeni i odczucie nadmiernego zagęszczenia sprzętów. Poprzestali więc na powieszeniu jedynie jednego rzędu półek zawieszonych bezpośrednio nad pasem płytek ceramicznych, a pod piękną parą kinkietów. Półka nie jest szeroka, nie ma więc ryzyka, że ustawiać się będzie na niej niezliczoną liczbę naczyń, co w efekcie z pewnością prowadziłoby do powstawania wrażenia chaosu. Kilka filiżanek i kubków, niewielki plakat, ozdobna ceramika, tyle wystarczy dla dyskretnej ozdoby wnętrza. Ponieważ z naczyń tych właściciele będą korzystać na co dzień, zapowiada się częsta zmiana dekoracji.
Otwarte półki – jakie tło
Nie bez znaczenia dla ostatecznego efektu aranżacji z otwartymi półkami jest również sposób wykończenia ściany. Otwarte półki doskonale wyglądają nie tylko na wyrazistym tle – ściany z płytek w kształcie cegiełek, surowej cegły i dekoracyjnego tynku. Równie dobrze sprawdzi się taka aranżacja na tle gładkiej ściany pomalowanej farbami czy delikatnej tapety.
Hania