M jak Mrówka

Otoczaki w łazience

Otoczaki w łazience

Kamienie mają w sobie tyle uroku, że chętnie zapraszamy je nie tylko do naszego ogrodu, ale także dekorujemy nimi wnętrze. Oryginalną i wielofunkcyjną ozdobę tworzą otoczaki.

Gładkie i zaoblone kamyki wprowadzają w naszych domach klimat nadmorski lub znany z brzegów rzek. Każdy egzemplarz różni się od pozostałych, co sprawia, że tworzą niepowtarzalną ozdobę. Urok otoczaków szczególnie doceniamy w łazience. Połączenie kamieni z wodą to naturalne skojarzenie.

Otoczaki w łazience

Kamienne mozaiki

Najczęściej stosowane w łazienkach są kamienne mozaiki, stworzone z otoczaków umieszczonych na specjalnych, odpornych na wodę i rozwój mikroorganizmów siatkach, przygotowanych do zatapiania w zaprawę klejową. W marketach budowlanych znajdziemy takie kwadratowe moduły o wymiarach 30×30 cm, w różnych kolorach i utworzone z dowolnych otoczaków. Ich krawędzie są tak dopasowane, że po połączeniu nie widać linii styku. Kamienie zachodzą za siebie jak w układance. W ten sposób możemy wykończyć zarówno ścianę, jak i posadzkę w łazience. Na podłogę warto wybierać produkty utworzone z otoczaków o mniej więcej podobnej wysokości, co sprawia, że okładzina jest w miarę równa.

Odporność otoczaków

Otoczaki są nie tylko obłe i przyjemne w dotyku, ale także odporne na wilgoć i duże obciążenie. Będą trwałe oraz wytrzymałe. Zniosą tarcie. Jedynie silne uderzenie może je uszkodzić. Zagrożenie stwarza też błędny montaż lub zastosowanie nieodpowiednich materiałów. Mocowanie otoczaków należy wykonywać z użyciem elastycznych klejów przeznaczonych do kamienia. Zaprawa nie powinna być zbyt gęsta, by przedostała się bez trudu przez oczka w siatce i wypełniła przestrzeń wokół każdego kamyka. Plastry okładziny, zwłaszcza na posadzce, trzeba montować z użyciem fugi. Spoinowanie wykonuje się podobnie jak przy płytkach łazienkowych, jednak kamienie trzeba szybko pozbawić nadmiaru fugi. Jej głębokość zależy od wysokości kamieni. Otoczaki na koniec impregnuje się odpowiednim preparatem.

                         Otoczaki w łazience Otoczaki w łazience

Luźne otoczaki w łazience

Obłe kamyki można też zastosować luzem, bez siatki, mocowania na klej oraz fugowania. W marketach budowlanych znajdziemy różnego rodzaju otoczaki, pakowane w worki np. 20-kilogramowe. Służą one głównie do ozdabiania rabat w ogrodzie, podłoża w donicach tarasowych lub wykańczania podjazdów, jednak można je zastosować również we wnętrzach. Bardzo popularne są obecnie wypełnienia fragmentów posadzek w łazience, gdzie część podłogi jest wyłożona płytami kamiennymi lub ceramicznymi, a reszta otoczakami tworzącymi rodzaj naturalnej ścieżki. Inną propozycją jest wyściełanie dna brodzika luźno wysypanymi otoczakami. Musi być on zagłębiony w posadzce na tyle, aby warstwa kamieni znajdowała się poniżej linii podłogi łazienki.

Otoczaki pod prysznicem gwarantują nie tylko nietuzinkowy efekt wizualny, ale także naturalny masaż stóp. Chrzęst kamyków pod nogami przenosi nas na morskie nabrzeże. Bez trudu umyjemy otoczaki w kabinie. Co jakiś czas przyda się też ich dezynfekcja, a po dłuższym okresie wystarczy wymienić je na nowe.

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

  • Pierwszy raz spotykam się z takim opisem łazienki i wykorzystaniem kamieni o płaskim kształcie.Są też różne gusta.A jednak to fajnie się prezentuje.Ciekawa jestem czy to dużo pracy trzeba włożyć bo wszystko sama robię tynk,zaprawa,gładz,malowanie,likwidacia zaokrągleń przy suficie.rozbieranie pieca kaflowego.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *