M jak Mrówka

Oświetlenie w chodniku

Dyskretne i eleganckie oświetlenie traktu w ogrodzie, oprócz praktycznej funkcji, pełni jeszcze jedną – tworzy wyjątkowy nastrój.

Odwiedziłam ostatnio ogród, który nie tylko zauroczył mnie zadbaną aranżacją utworzoną z roślin ozdobnych, ale także nowoczesnym wyposażeniem i wyjątkowym designem. Oprócz przyciętych w zgrabne figury iglaków – posesja obsadzona jest jedynie odmianami zimozielonymi – wieczorem zachwycająco wyglądają na posesji trakty. Choć ogród utrzymany jest jedynie w kolorach głębokiej zieleni, bieli i jasnoszarego, ma wyjątkowo efektowny wizerunek. Zarówno rozwiązania przestrzenne, jak i nietuzinkowe oświetlenie doskonale pasują do nowoczesnej architektury budynku.

Oprawa do montażu w podłożu

Zastosowane w ogrodzie lampy chodnikowe to nowoczesne dekoracyjne oprawy architektoniczne. Nie należy mylić ich z oświetleniem najazdowym. Oprawy montowane w chodniku nie muszą być tak odporne na obciążenia, jak te instalowane w podjazdach. Te drugie służą do oświetlenia drogi dla samochodu, wyznaczając trasę od bramy do garażu, dlatego powinny być wytrzymałe na duży nacisk. Po lampach chodnikowych poruszać się będą jedynie piesi.
Ozdobne lampy architektoniczne o modnym podłużnym kształcie są odporne na nacisk do 500 kg. Mają wysoką szczelność IP67 i zwiększoną odporność na czynniki atmosferyczne, co gwarantuje trwałość mimo działania zewnętrznych, zmiennych warunków atmosferycznych. Mogą pracować w temperaturze od -25 do +35oC. Lampy są energooszczędne, gdyż zastosowane źródła światła to LED-y. Ponadto użyte oprawy są odporne na uderzenia IK10, co czyni je idealnymi do zastosowania w chodnikach ogrodowych.

Oświetlenie w chodniku Oświetlenie w chodniku

Dostosowane do montażu w podłożu

Lampy chodnikowe o podłużnym kształcie wpuszcza się w grunt. Jest to możliwe dzięki wytrzymałej i szczelnej obudowie wyprodukowanej ze stali kwasoodpornej oraz zastosowaniu aluminium wtryskiwanemu wysokociśnieniowo. Oprawy zasilane są prądem 220-240 V 50/60 Hz. Producent daje na nie do 5 lat gwarancji. Jeśli chcemy zaprojektować oświetlenie ogrodowe w różnych miejscach, ale z zachowaniem tego samego stylu, warto wiedzieć, że dekoracyjne, podłużne oprawy architektoniczne są dostosowane do montażu również na fasadach budynków czy w murze ogrodzenia.

Montaż wpuszczanych lamp chodnikowych

Projekt oświetlenia w traktach dla pieszych najlepiej sporządzić zanim przystąpimy do zagospodarowywania ogrodu. Instalacja elektryczna wymaga wykonania wykopów, co może zniszczyć naszą pracę związaną z nasadzeniami czy założeniem trawnika. Instalację elektryczną służącą do zasilania oświetlenia zewnętrznego podłącza się do domowej sieci, tylko do oddzielnego obwodu. Musi być ona chroniona wyłącznikiem nadmiarowoprądowym i różnicoprądowym. Trasa przebiegu specjalnych przewodów zasilających (dostosowanych do układania w ziemi) nie może być zaplanowana blisko fundamentów i dużych nasadzeń takich jak drzewa. Ponadto musi przebiegać w odległości minimum 80 cm od instalacji wodociągowej. Przewody układa się w wykopie o głębokości 70 cm, w około 15-centymetrowej warstwie piasku. Dla bezpieczeństwa prace te warto powierzyć profesjonalnemu elektrykowi. W projekcie, jaki zrealizowano w znajomym ogrodzie, lampy ułożono między dużymi płytami chodnikowymi. Efekt jest zachwycający.

AHA

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *