M jak Mrówka

Osłony balkonowe, czyli jak zapewnić poczucie intymności na balkonie

Osłony balkonowe – czyli jak zapewnić poczucie intymności na balkonie

Osłony balkonowe to moje tegoroczne odkrycie. Polecam je wszystkim, którzy lubią latem korzystać ze swojego balkonu lub tarasu, a są narażenie na wścibskie spojrzenia.

Osłony balkonowe sprawią, że nasz balkon stanie się naprawdę prywatną przestrzenią. Warto po nie sięgnąć, szczególnie jeśli nasz letni salon jest wyeksponowany na ulicę. Osłona balkonu sprawdzi się także w przypadku balkonów lub tarasów z wystawą południową lub zachodnią – stwarzają one nie tylko barierę dla ludzkich oczu, ale też są skutecznym buforem dla nadmiaru światła słonecznego. Z kolei jeśli nasz balkon jest położony na wyższej kondygnacji, mata tworzy barierę dla podmuchów wiatru. Do dyspozycji mamy maty osłonowe z materiałów naturalnych lub tekstylnych oraz różne rodzaje taśm, które są węższe od mat i umożliwiają zasłonięcie wybranej części balustrady balkonowej lub tarasowej.

Osłony balkonowe – czyli jak zapewnić poczucie intymności na balkonie
fot. AdobeStock

Osłony balkonowe z bambusa, wikliny lub trzciny

Naturalne osłony balkonowe to propozycja dla osób, które cenią sobie kontakt z przyrodą i chcą urządzić swój letni zakątek w stylu rustykalnym, naturalistycznym lub ekologicznym. Tego rodzaju maty zaznaczą bliskość naturze naszego balkonu. Dzięki temu będzie on dobrą bazą służącą wyeksponowaniu roślin balkonowych, a także drewnianych lub rattanowych czy wiklinowych mebli. Sprzyja temu naturalna kolorystyka osłon, zazwyczaj jest ona utrzymana w barwach brązu, słonecznych żółcieni lub delikatnych piaskowych odcieniach tego koloru. Maty tego rodzaju zapewniają zaciemnienie nawet w 80% – zazwyczaj te grubsze gwarantują większy stopień zacienienia. Dostępne są w różnych rozmiarach, przeważnie od 100 do 200 cm wysokości i od 300 do 600 cm długości, ich szerokość (grubość) waha się od 3 do 15 mm.

Maty balkonowe z tworzywa

Osłony tekstylne są szczególnie przydatne, gdy chcemy stworzyć bardzo szczelną przegrodę między balkonem a otoczeniem. Za sprawą gęstego splotu skutecznie zapewniają nam zarówno prywatność, zacienienie (niektóre gwarantują odcięcie od światła słonecznego nawet w 100%), jak i ochronę przed wiatrem. Ich wzornictwo oraz kolorystyka są bliskie przyrodzie – zielenie, brązy czy żółcienie to barwy sprzyjające harmonijnym aranżacjom balkonu. Osłony z tworzyw mogą imitować wyroby z naturalnych traw, ale największą grupę tworzą wyroby o oryginalnym wzornictwie, np. z nadrukami w postaci łąki kwietnej czy łanów roślin ozdobnych. Ciekawą propozycją są osłony trójwymiarowe odtwarzające np. liście bluszczu.

Osłony balkonowe – czyli jak zapewnić poczucie intymności na balkonie
fot. AdobeStock

Taśmy ogrodzeniowe w roli osłon balkonowych

Taśmy ogrodzeniowe to materiał bardzo uniwersalny, można ich użyć nie tylko jako osłony balkonowej, ale także do uszczelnienia ogrodzeń. Mają przeważnie wysokość od kilku do 20 cm, co pozwala na wykonanie z nich dowolnych wymiarowo osłon. Warto wybrać taśmy osłonowe wykonane z polipropylenu, który jest materiałem bardzo trwałym. Mogą być gładkie, jednak do najefektowniejszych należą taśmy ze splotem naśladującym rattan (taśmy z technorattanu). Ich kolorystyka także nawiązuje do barw bliskich naturze: zieleni, brązu, grafitu, szarości.

autor tekstu: Ania
zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *