M jak Mrówka

Okrągłe lustro w łazience – dekoracyjny detal

Okrągłe lustro w łazience – dekoracyjny detal

Jak zapewnić w tak skromnym pomieszczeniu, jakim niejednokrotnie jest łazienka ciekawy efekt aranżacyjny? W nawet prostej i skromnie urządzonej łazience możemy postawić na dekoracyjny detal – okrągłe lustro. Jego wygląd, sposób prezentacji oraz dodatkowe funkcje uwypuklą charakter i styl pomieszczenia.

Okrągłe lustro w łazience – dekoracyjny detal
fot. Bisk

Lustro łazienkowe to akcesorium, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienne zabiegi higieniczne w łazience. Przeglądamy się w nim myjąc zęby, goląc się, czesząc włosy, robiąc makijaż itp. Funkcjonalne lustro musi być zatem „pojemne”, zbierać przynajmniej połowę naszej sylwetki, pozwolić przyjrzeć się detalom naszej twarzy, dobrze jeśli jest też odpowiednio oświetlone, tak by nasze odbicie było wyraźne i czytelne.

Ale lustro to również element ozdobny. Jego forma powinna komponować się z wystrojem pomieszczenia, ale warto nadać mu rolę wiodącą. Lustro bowiem optycznie powiększa przestrzeń, odbija efektownie inne elementy łazienkowej aranżacji. W zależności od stylu w jakim wybierzemy lustro – nowoczesne, w formie samodzielnej tafli czy w stylu retro w ozdobnej złoconej ramie – wprowadzimy do pomieszczenia elegancje i design. Na jakie okrągłe lustra do łazienki warto zwrócić uwagę?

Nowoczesne lustra – surowa okrągła tafla szkła

Modele luster oferowane do nowoczesnych aranżacji łazienek to zwykle produkty oszczędne. Ich podstawowym walorem jest brak dodatkowych dekoracji w postaci ozdobnej ramy czy dopełniających zdobień i motywów dekoracyjnych.

Okrągłe lustro w łazience – dekoracyjny detal
fot. Dubiel Vitrum

Czysta, nieskazitelna tafla szkła w kształcie koła stanowi efekt sam w sobie. Takie lustro wprowadza do łazienki wrażenie czystości, spójności, naturalności. Jest bezpiecznym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie chcemy zachować minimalistyczny ład. To dobre rozwiązanie również wtedy, kiedy nie mamy wyraźnego pomysłu na stylizację łazienki albo kiedy chcemy, żeby na plan pierwszy wysunęły się takie elementy jak efektowna armatura, dekoracyjne płytki, czy efektowne umeblowanie łazienki.

Okrągłe lustro w łazience – dekoracyjny detal
fot. pixabay.com

Surowe okrągłe lustra w kształcie koła to także doskonały detal do zabawy grą odbić i refleksów oraz sposób na zdynamizowanie przestrzeni. Jeśli dysponujemy szerokim blatem umywalkowym, dużą płaszczyzną ściany, na której lustra mają zastosowanie, można zaproponować zestaw dwóch czy trzech okrągłych luster np. o różnej wielkości.

Okrągłe lustro w łazience – dekoracyjny detal
fot. Dubiel Vitrum, Bisk

Nowoczesne okrągłe lustra to często także dodatkowe funkcje. Na rynku znajdziemy modele efektownie podświetlane, które budują ciekawą świetlną aurę, a jednocześnie podnoszą jakość użytkowania. Bardzo efektownie są lustra okrągłe, w których nowatorskie rozwiązanie diodowego podświetlenia wywołuje niezwykle ciekawy i dekoracyjny efekt głębi.

Warto też przyjrzeć modelom, które łączą w sobie lustro tradycyjne z lustrem powiększającym, co ma szczególne znaczenie dla pań i podnosi wygodę przy wykonywaniu codziennego make-up.

Okrągłe lustra w ramach – tradycyjnie, w zgodzie z przeszłością, ale i futurystycznie

Okrągłe lustra ujęte w ramy to na stoiskach z wyposażeniem wnętrz, a w szczególności z wyposażeniem łazienek szeroka opcja wyboru. Znajdziemy tu modele równie nowoczesne, jak wspomniane wcześniej samodzielne tafle, ujęte jednak w skromne, surowe ramy wykonane z różnych materiałów takich jak tworzywo, drewno, stal nierdzewna.

Okrągłe lustro w łazience – dekoracyjny detal
fot. ASK

Łatwe do dopasowania i zestawienia z innymi elementami wyposażenia, szczególnie jeśli kolor czy materiał z jakiego są wykonane będą z tej samej rodziny co inne detale wykończenia łazienki.

Warto jednak zwrócić uwagę na lustra w ramach o wyjątkowym walorze dekoracyjnym. Bardzo ciekawe zaprezentują się w łazience okrągłe lustra o zdobionych, bogatych w ornamentykę ramach. Szczególnie te, gdzie motywy wiodące i ornamentyka oscylują wokół czerni, srebra i złota. Wykorzystanie takiego lustra do dekoracji łazienki to doskonały sposób na nadanie jej stylu glamour. Zadbanie o podobne w wymowie detale glamour będzie zabiegiem stylizacyjnym tworzącym z łazienki pomieszczenie o wyższej randze.

Stara drewniana rama okrągłego lustra może z kolei pozwolić na nadanie łazience odniesień z przeszłości. To dobry zabieg, kiedy chcemy pomieszczeniu kąpielowego nadać np. charakter rustykalny.

Okrągłe lustra w tradycyjnych ramach świetnie będą nadawały się również do zbudowania aranżacji nieco kakafonicznej, na miarę wnętrz industrialnych i loftowych. W dobie mody na wykorzystywanie mebli i dekoracji użytkowych z odzysku, to może być dobry sposób na tanią aranżację łazienki.

Okrągłe lustro w łazience – dekoracyjny detal
fot. pixabay.com

Okrągłe lustro wbudowane w ścianę

Jednym z ciekawych i estetycznych rozwiązań, ale wymagających już jasno sprecyzowanej wizji wystroju łazienki, jest wbudowanie w ścianę (wykończeniową płytę g-k) szklanej tafli okrągłego lustra na etapie wykończenia łazienki. Takie rozwiązanie podnosi efekt wizualny, ponieważ lustro staje się integralną częścią wyposażenia. Wymaga to jednak precyzyjnego zaplanowania, zegarmistrzowskich pomiarów i wymagającej pracy montażowej, którą raczej należy powierzyć fachowcom. Efekt będzie jednak tym ciekawszy jeśli do wykończenia lustra zastosujemy bordery czy mozaikę ceramiczną identyczną jaką zastosowaliśmy do wykończenia innych przestrzeni łazienkowych np. brodzika, otoczenia umywalki, stelaża w.c.

autor tekstu: Dominika
zdjęcie otwierające: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *