M jak Mrówka

Okładzina korkowa na ścianie

Chcielibyśmy, aby nasz dom był niepowtarzalny i wzbudzał zachwyt (i zazdrość) naszych gości. Warto więc pomyśleć o mniej popularnych rozwiązaniach i na ścianach ułożyć korek, czyli ścienną okładzinę korkową.

fot. WicendersOkładzina ścienna wykonana z naturalnego korka pozwoli stworzyć we wnętrzu klimat przyjazny domownikom, niezależnie od pory roku czy stanu ducha. Nie martwmy się, że nasze ściany będą bure i nijakie. Producenci boazerii korkowej oferują wiele jej modeli. Do wyboru mamy warianty z naturalnym fornirem, barwionym tłem, jak również barwione w całości, szare i beżowe, brązy subtelnie współgrające z czerwienią, bielą lub wyrazistą czernią. Te pobudzające wyobraźnię desenie i kolorystyka paneli ściennych dają nam szerokie pole do urzeczywistniania oryginalnych pomysłów. Poza tym naturalny okładzina korkowa doskonale harmonizuje z drewnem, szkłem czy kamieniem, pozwalając w ten sposób stworzyć nam nowatorskie, niepowtarzalne wnętrze.

Korkowe okładziny ścienne impregnowane są woskiem i lakierem. Do pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy wybierajmy te zabezpieczone tylko woskiem, natomiast do miejsc szczególnie narażonych na wilgoć kupmy korek lakierowany. Najlepiej jak lakier naniesiony jest fabrycznie – jest wtedy trwalszy i odporniejszy na ścieranie. Poza tym odchodzi nam dodatkowa praca.  Do okładzin korkowych stosuje się dwa rodzaje lakierów: akrylowe i winylowe, przy czym lakier winylowy (matowy) jest trwalszy.

Okładzina z korka – zalety

  • Korek stabilizuje temperaturę powietrza oraz jego wilgotność. Ponadto wycisza dźwięki oraz tłumi odgłosy dochodzące z zewnątrz. Podsumowując, okładzina korkowa zapewnia we wnętrzu odpowiednią izolacyjność akustyczną i termiczną.
  • Płytki korkowe pokryte są lakierem lub woskiem, odporne są więc na zabrudzenia i wilgoć, a więc długo zachowują swój pierwotny wygląd. Aby usunąć z okładziny korkowej zabrudzenia czy zacieki, wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką.  Jest to szczególnie praktycznie w pomieszczeniach narażonych na intensywne użytkowanie, np. przedpokój i kuchnia.
  • Korek sprawdzi się w domu, w którym mieszkają alergicy, ponieważ nie przyciąga kurzu.
  • Montaż dekoracyjnego korka ściennego jest łatwy – płytki korkowe przyklejamy bezpośrednio do powierzchni ścian.

Asia

O autorze Zobacz wszystkie wpisy

mjakmrowka