Odpływy liniowe bardzo często goszczą w naszych łazienkach. Nic dziwnego, ponieważ prysznic bez brodzika jest wygodny i efektowny. Jednak przeciwnicy takiego rozwiązania podkreślają, że odpływ liniowy łatwo się zapycha i trudno go wyczyścić. Prawda to czy fałsz?
Czyszczenie odpływu liniowego jest łatwe – tak samo jak w odpływu w tradycyjnym brodziku. Podstawą jest regularne i dokładne czyszczenie, ale o tym nie trzeba nikogo przecież przekonywać – łatwiej i szybciej myje się urządzenia, o które dbamy systematycznie. Dlatego aby zapobiec zatkaniu odpływu, usuwajmy z niego przynajmniej raz w tygodniu włosy i drobne zanieczyszczenia gromadzące się podczas kąpieli. Gdy zaniedbamy tę czynność, może dojść do zaburzenia spływu wody. Z tym też sobie poradzimy, zajmie nam to jednak trochę czasu. Jak dbać o odpływ liniowy?
Odpływ linionowy – czyszczenie krok po kroku
Aby oczyścić odpływ liniowy, musimy go otworzyć. Za pomocą specjalnego haczyka lub kluczyka (powinien być dołączony do zestawu) zdejmujemy maskownicę, którą następnie myjemy wodą z detergentem i spłukujemy gorącą wodą. Z nagromadzonych zanieczyszczeń czyścimy również sitko. Warto wyjąć syfon i dokładnie wypłukać go gorącą wodą. Sprawdźmy także położenie o-ringu uszczelniającego, który zatrzymuje przykre zapachy. Na koniec wkładamy wszystkie elementy na miejsce. Czyszczenie odpływu powinno zająć nam kilka minut.
Jak udrożnić odpływ liniowy
W odpływie liniowym nie powinna gromadzić się woda. Jeśli jednak woda nie spływa, spróbujmy wyczyścić odpływ tak jak opisaliśmy wyżej. Gdy to nie pomoże lub syfon w naszym odpływie jest niedemontowalny, musimy zastosować środki chemiczne do udrożniania rur – stosujemy ogólnie dostępne preparaty. Używając ich, przestrzegajmy zaleceń producenta, ponieważ są produkty żrące i mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i zwierząt domowych. Zwolennicy ekologii mogą sięgnąć po sodę i ocet – wsypujemy do opływu pół szklanki sody, a następnie zalewamy octem, także pół szklanki. Po kilkunastu minutach wlewamy do odpływu dwie szklanki wrzątku. Jeżeli woda nadal nie spływa prawidłowo, to całą czynność powtarzamy. Możemy także pozostawić miksturę na kilka godzin, np. całą noc.
autor tekstu: Asia
zdjęcie otwierające: Deante