M jak Mrówka

Jak przykleić lustro

Jak przykleić lustro

Zaplanowałam w łazience lustro bezramowe, a że miałam już ułożone płytki, jedynym sposobem jego zamontowania było przyklejenie. Potrzebny był mi tylko odpowiedni klej i "pomocna dłoń".

Lustra bezramowe pasują do każdego rodzaju wnętrza, dlatego mają coraz więcej zwolenników. Możemy je przyklejać zarówno do płytek, jak i pomalowanych czy surowych ścian. Taki sposób montażu sprawdzi się nie tylko w łazience, ale również w przedpokoju czy salonie (tak, lustra w salonie są coraz bardziej popularne). Mocować na klej możemy zarówno niewielkie szklane tafle, jak i całkiem duże, nawet o nieregularnych kształtach. Takie rozwiązanie jest bezpieczne – pęknięte czy stłuczone lustro jest cały czas przytwierdzone do ściany, ponadto tafla nie przesunie się podczas czyszczenia.

Jak przykleić lustro – klej czy silikon

Lustro możemy przykleić za pomocą kleju lub silikonu do luster (sprzedawane są w kartuszach i aplikowane pistoletem). Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który preparat jest lepszy – i silikon, i klej trwale oraz bezpiecznie łączą szklaną taflę ze ścianą. Pamiętajmy tylko, że jeśli zamierzamy przykleić lustro w łazience, to powinniśmy wybrać preparat odporny na wilgoć i podwyższone temperatury. Co ważne, stosujemy wyłącznie produkty przeznaczone do luster. Nie należy więc stosować silikonu szklarskiego, pianki montażowej ani żadnych innych klejów, gdyż ich użycie może spowodować uszkodzenie podlewu i szybką korozję szklanej tafli.

Jak przykleić lustro – krok po kroku

Jak przykleić lustro
fot. Lakma

Do przyklejenia lustra oprócz kleju lub silikonu, potrzebne nam będą: miarka, poziomnica, ołówek techniczny i oczywiście pistolet do kleju. Podłoże pod lustro musi być czyste, suche i odtłuszczone, jeśli ściana jest surowa należy ją zagruntować, usuwamy także łuszczącą się farbę i wszelkie nierówności. Czyścimy i odtłuszczamy również spodnią taflę szkła. Następnie zaznaczamy na ścianie miejsce montażu. Klej nanosimy na lustro lub podłoże za pomocą pistoletu. Tworzymy pionowe równoległe paski o szerokości 5-10 mm w odstępach 10-20 cm na całej powierzchni. Możemy również klej nakładać kropkami w odległości 8-10 cm. Ustawiamy lustro na wyznaczonym miejscu i mocno, równomiernie dociskamy do ściany tak, aby wszystkie kropki kleju jednakowo się rozgniotły. Przez pierwszych kilka minut od dociśnięcia możliwa jest delikatna korekta ułożenia lustra. Oczywiście klej nie wyschnie błyskawicznie (czas całkowitego wyschnięcia podany jest na opakowaniu), dlatego musimy zabezpieczyć lustro przed osuwaniem się. Małe lustro możemy przymocować do ściany wytrzymałą taśmą, a duże warto jeszcze dodatkowo podeprzeć.

autor tekstu: Asia
zdjęcie otwierające: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *