M jak Mrówka

Montaż drzwi wejściowych

Montaż drzwi wejściowych

Aby drzwi spełniały swoje funkcje – były szczelne i działały bez zarzutu – należy poczynić odpowiednie przygotowania przed dokonaniem zasadniczego montażu. Nie jest on trudny, ale tylko zachowanie kolejności i odpowiednich procedur gwarantuje sukces.

Montaż drzwi wejściowychPrzede wszystkim należy dokładnie zmierzyć ościeże, czyli otwór w ścianie przeznaczony na drzwi. Nie może być on wymiarów ościeżnicy (ramy drzwi), ale o około 1-1,5 cm szerszy z każdej strony. Ponadto ościeże musi być oczyszczone i w miarę równe – bez dużych ubytków w murze. Przed montażem drzwi powinny zostać przez nas skrupulatnie sprawdzone. Najlepiej zrobić to w trakcie zakupów. Rozpakujmy je i zobaczmy, czy paczka zawiera wszystkie elementy opisane przez producenta na opakowaniu. Szczególną uwagę zwróćmy na to, czy elementy drzwi nie uległy zniszczeniu w czasie transportu.

Jak montować drzwi wejściowe?

Kupione przez nas drzwi powinny mieć gwarancję. Obecnie producenci dają na nie dwa, pięć, a czasem i dziesięć lat, z zastrzeżeniem, że montaż musi być wykonany przez ekipę autoryzowanych przez nich fachowców. Drugi występujący warunek to montaż drzwi tak, by otwierały się do wnętrza domu. W przeciwnym razie gwarancja nie obowiązuje. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na profesjonalną ekipę i chcemy montaż przeprowadzić sami, musimy w tym celu przygotować: wiertarkę, młotek, nóż, poziomnicę, drewniane lub plastikowe kliny, zestaw kołków, piankę montażową, silikon, deski oraz taśmę malarską. Montaż musi wyeliminować powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ucieka ciepło. Osadzenie ościeżnicy drzwi wejściowych powinno być dopasowane do rodzaju ściany. By uniknąć przemarzania na styku tych dwóch elementów, w ścianie jednowarstwowej ościeżnica powinna być ustawiona w połowie grubości muru, w ścianie dwuwarstwowej przy zewnętrznej krawędzi muru, a w trójwarstwowej na wysokości ocieplenia.

Skręcone elementy ościeżnicy umieszczamy w otworze drzwiowym i unieruchamiamy je za pomocą klinów. Z użyciem poziomnicy sprawdzamy pion oraz poziom i jeśli jest potrzeba, regulujemy położenie za pomocą klinów. W poprawnie ustawionej ościeżnicy wiercimy otwory, a następnie przez nie kolejne w ścianie: po trzy w elementach pionowych, czyli stojakach, i jeden na środku w nadprożowym. Wprowadzamy w nie kołki i śruby, którymi łączymy ościeżnicę z murem. Pomiędzy stojaki wkładamy rozpory z odpowiednio przyciętych desek, dla usztywnienia konstrukcji. Oklejamy ościeżnicę taśmą malarską, aby jej nie zabrudzić w czasie dalszych prac. Przestrzeń między ościeżnicą a murem wypełniamy pianką montażową – nie zapełniamy całych przestrzeni, ponieważ pianka zwiększy swą objętość dwukrotnie i szczelnie wypełni otwory. Pozostawiamy całość na dobę. Po 24 godzinach możemy odciąć nadmiar pianki nożem oraz wykończyć połączenia silikonem. Wtedy też usuwamy taśmę malarską. 

Ościeżnica wymaga jeszcze zamontowania zawiasów. Przed zawieszeniem na nich skrzydła należy do drzwi przykręcić szyldy i klamki. Pamiętajmy, że szczelne i ciche będą drzwi wyposażone w uszczelkę. Jeśli nie ma jej w zakupionym zestawie, warto uzupełnić ten brak w markecie lub składzie materiałów budowlanych.

AHA

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *