Poziomy układ elementów domu czy też horyzontalnie zaprojektowana bryła budynku są wciąż na topie. Konsekwentnym uzupełnieniem takiej architektury jest ogrodzenie utrzymane w tej samej konwencji.
Jeśli zależy nam na spójnym wizerunku domu z jego najbliższym otoczeniem, powinniśmy również zadbać o ogrodzenie konsekwentnie powiązane z budynkiem. Nowoczesna oszczędna w operowaniu detalami i kształtami architektura domu wymaga dopełnienia, czyli ogrodzenia w tej samej formie. Bardzo często tworzą je elementy o układzie poziomym.
Ogrodzenie horyzontalne – kiedy je stosować?
Linie poziome mają duży udział w kształtowaniu elewacji wielu budynków. Pozwalają na optyczne obniżenie i poszerzenie domów, ich ściślejsze połączenie z otoczeniem. By uzyskać taki efekt stosuje się na przykład okna pasmowe, bonie czy też poziomo ułożone na ścianach domu drewniane deski. Taki efekt powstaje również poprzez zastosowanie na pokrycie dachu płaskiej dachówki. Horyzontalne elementy elewacji to nie tylko wyraz estetycznych upodobań. Doskonale sprawdza się w gęstej zabudowie, gdzie położone na niewielkich działkach domy są zazwyczaj wysokie i dość wąskie. W takim przypadku także ogrodzenie działa na rzecz optycznego obniżenia budynku oraz jego harmonijnego wpisania w naturę. Ogrodzenie stanie się integralnym elementem posesji, jeśli będzie tworzyć całość z domem. Warto więc by nie tylko formą, ale też kolorystyką czy też materiałem, z jakiego zostało wykonane nawiązywało do elewacji. Jeśli więc na pokrycie dachu użyto stalowoszarej blachy płaskiej, dobrym wyborem będą brama i przęsła ogrodzeniowe tej barwy.
Gotowe ogrodzenia horyzontalne – sprawdzone rozwiązania
Wykonanie ogrodzenia wiąże się zazwyczaj z dużymi kosztami oraz nakładem czasu, koniecznego na wykonanie ogrodzenia. Możemy je zminimalizować, stosując gotowe systemy ogrodzeniowe. Są wśród nich wyroby bardziej tradycyjne, jak i nowoczesne o horyzontalnym wizerunku. Ich zaletą jest przemyślany design, dlatego decydując się na taki wybór, nie będziemy musieli sami projektować płotu okalającego naszą posesję. Wśród producentów tego typu wyrobów znajdziemy takich, którzy oferują minimalistyczne systemy ogrodzeniowe o układzie horyzontalnym. W ich skład wchodzi zarówno brama wjazdowa, jak i przęsła ogrodzeniowe. Poziomy układ profili w przęśle bram i ogrodzenia buduje rytm i porządek. Dobrym wyborem będą wykonane z ocynkowanej stali malowane proszkowo, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne. Warto zapytać się, czy producent oferuje wraz z bramą i przęsłami wszystkie elementy montażowe. Jeśli są w komplecie, to możemy pokusić się o samodzielną instalacją ogrodzenia. Gotowe ogrodzenia są najczęściej ażurowe, co dodaje im lekkości. Najczęściej występują w modnych odcieniach czerni i szarości – kolorach doskonale komponujących się z nowoczesną architekturą.
Ogrodzenia horyzontalne z innych materiałów
Ogrodzenie w formie poziomych linii można oczywiście wykonać również z innych materiałów. Bardzo często wykorzystuje się na nie drewniane przęsła połączone słupkami ogrodowymi lub też drewniane sztachety. Będą odpowiednie w roli wypełnienia konstrukcji betonowej lub tez wykonanej z klinkieru czy kamienia. Warto je zastosować, jeśli chcemy ocieplić wizerunek domu. Sprawdzą się także, gdy posesja położona jest wśród drzew. Na takie ogrodzenie warto wykorzystać drewno drzew iglastych. Sprawdzi się bardzo trwałe, chociaż nie najtańsze modrzewiowe, a także mniej kosztowne świerkowe czy sosnowe. Pamiętajmy, że taki płot wymaga wykończenia – impregnacji lub też pomalowania farbą kryjącą.
autor: Ania
zdjęcia: Polbram, fotolia.com