M jak Mrówka

Metr bieżący a metr kwadratowy

Metr bieżący a metr kwadratowy

Ostatnio mój syn miał na lekcji matematyki metry bieżące i kwadratowe. Oczywiście wiem czym się różnią, ale niestety nie umiałam przeliczyć metrów bieżących na kwadratowe i odwrotnie. A przecież wiedza ta jest nie tylko przydatna w szkole.

Z pojęciami metr bieżący i metr kwadratowy spotykamy się w codziennym życiu, np. przy zamawianiu schodów, mebli kuchennych czy kupowaniu materiału na zasłony. Warto więc dokładnie wiedzieć, czym różnią się te dwie miary, aby nie dokonywać zbędnych lub niewystarczających zakupów. Znając różnice między metrem bieżącym a kwadratowym z łatwością określimy ilość potrzebnego materiału, a także poznamy jego rzeczywistą cenę.

Metr bieżący, metr kwadratowy – podstawowe pojęcia

Metr kwadratowy (m2) to jednostka powierzchni, na którą mają wpływ dwie wielkości – długość i szerokość. 1 m2 to pole kwadratu, którego każdy bok ma 1 m. Aby obliczyć powierzchnię w metrach kwadratowych należy pomnożyć długość przez szerokość. Natomiast metr bieżący (m.b.) to jednostka miary długości przedmiotów wielowymiarowych, a więc mających długość, szerokość oraz ewentualnie głębokość. Ujmując prościej – to odcinek o długości metra, ale pod uwagę nie bierze się szerokości czy głębokości. Miarę metra bieżącego stosuje się, gdy najważniejsza jest długość, a inne stałe wymiary są mało znaczące i mogą ulec zmianie. Na przykład na metry bieżące możemy kupić wykładzinę. Jeśli jej szerokość wynosi 3 m, to cena za metr bieżący oznacza, ile zapłacimy za kawałek wykładziny o wymiarach 3 x 1 m. Poza wykładziną bardzo często cena za metr bieżący dotyczy tapet, tkanin, siatek ogrodzeniowych, kabli, rur, wełny mineralnej, mebli kuchennych w zabudowie, szaf na wymiar, ogrodzeń betonowych, kutych, balustrad czy schodów drewnianych, a także podbitki, boazerii czy takich usług remontowo-budowlanych jak wykonywanie wykopów czy fundamentów.

Metr bieżący a metr kwadratowy

Ile metrów kwadratowych jest w metrze bieżącym

Metr bieżący jest jednostką długości, natomiast metr kwadratowy jednostką powierzchni. Wynika z tego, że 1 m.b. może mieć mniej lub więcej m2, w zależności od szerokości. Na przykład jeśli szerokość jakiegoś materiału mającego długość 1 metra bieżącego wynosi 8 m, to jego powierzchnia wynosi 8 m2. Natomiast jeśli szerokość jest równa 0,5 m, to powierzchnia będzie wynosiła 0,5 m2. Jak widać, powierzchnie różnią się znacząco, mimo że długość w metrach bieżących jest taka sama. Zdarza się, że sprzedawcy, chcąc pozornie zaniżyć ceny swoich produktów celowo podają je w m.b. Dlatego bardzo starannie przeliczajmy metry, a tym samym ceny, a na zakupy materiałów budowlanych przyjeżdżajmy z kalkulatorem i notesem.

autor tekstu: Asia
zdjęcia: pixabay.com

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *