Są dziś najpopularniejszą formą zdobienia powierzchni ścian pokrytych okładziną ceramiczną. Listwy metalowe z powodzeniem zajęły miejsce tradycyjnych dekorów.
Metalowe listwy są wykorzystywane zarówno na ścianach, jak i posadzkach. Mogą maskować połączenia odmiennych materiałów, tworzyć dyskretny próg między pomieszczeniami lub wyznaczać różne funkcje w jednej przestrzeni. Na przykład stosuje się je, by symbolicznie oddzielić kuchnię od salonu, gdy brak między nimi ściany. Bardzo często możemy zaobserwować metalowe listwy w projektach wystroju łazienek i salonów kąpielowych. Tu bardzo sprawdzają się nie tylko ze względów estetycznych, ale szczególnie jako dekory odcinające od siebie dwa rodzaje okładzin.
Metalowe dekory
Listwy łazienkowe produkowane są w wielu wymiarach. Znajdziemy dyskretne wąskie elementy, które tylko zaznaczają się cienkim paskiem na ścianie, lub szersze, wyraźnie wyeksponowane między płytkami. Stosuje się je w zależności od potrzeb. Gdy wnętrze wymaga wyraźnego odcięcia między okładzinami, warto wybrać grubszą listwę metalową. Dobrze też będzie ona wyglądała przy płytkach wielkoformatowych. Cienka listwa to świetne rozwiązanie, gdy w łazience stosujemy drobniejsze lub długie i wąskie kafelki. Metalowe dekory można też ciekawie skomponować, wklejając je między wąskie rzędy glazury, czyli w kilku równoległych liniach.
Gdzie sytuować metalowe listwy
W łazience listwy dekoracyjne są najczęściej stosowane jako próg w pomieszczeniu – tu mocuje się profil o przekroju w kształcie litery T. Natomiast na ścianach umieszcza się dekory na przykład na granicy dwóch okładzin. Listwą przedzielimy rzędy większych płytek, od powierzchni pokrytej mniejszymi formami, pochodzącymi z tej samej serii. Efektownie będą wyglądać w miejscu, gdzie ceramiczne lub kamienne elementy okładziny sąsiadują np. z drewnem egzotycznym. Jego miejsce też mogą zająć płytki ceramiczne imitujące ten naturalny surowiec. Wówczas listwa metalowa pełni rolę dekoru i jednocześnie połączenia okładzin z różnych materiałów.
Jeśli płytki łazienkowe nie będą przytwierdzane na całej ścianie, wówczas ostatni ich rząd może zamknąć od góry listwą.
Metalowe dekory mocuje się też nad umywalką, spłuczką klozetową, wanną lub na jej obudowie. Bardzo urozmaicają jednobarwną i pozbawioną wzorów glazurę.
Jeśli łazienkowa lekka zabudowa meblowa obłożona jest również płytkami, do wykończenia półek i wnęk doskonale nadają się dekoracyjne listwy.
Efekt we wnętrzu
Metalowe listwy ozdobne mogą mieć wykończenie z lekkim połyskiem, matowe, postarzane, szczotkowne i satynowe. Najczęściej kontrastuje się je z powierzchnią płytek, czyli mat łączymy z połyskiem, i na odwrót. Coraz częściej jednak projektanci wnętrz promują jedynie materiały pozbawione lśniących powierzchni. W tym przypadku matowe dekory i takie same płytki również prezentują się bardzo ciekawie.
Znajdziemy srebrne i złote modele listew, dzięki czemu uzyskamy zimny lub ciepły efekt we wnętrzu. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest połączenie popularnych satynowych dekorów metalowych i płytek imitujących beton lub drewno.
Zalety listew ozdobnych
Oprócz niewątpliwej dekoracyjności, nie bez znaczenia jest też aspekt praktyczny. Listwy łazienkowe są łatwe w czyszczeniu i nie boją się wilgoci. Znajdziemy profile z anodowanego aluminium, stali nierdzewnej (najczęściej służące do stosowania na posadzkach) lub bardzo efektowne listwy wyprodukowane z mosiądzu. Zbudowane są z części lica oraz profilu umieszczanego między płytkami. Specyficzne listwy to modele zakończeniowe, do umieszczania od góry przy ostatnim rzędzie okładziny. Po zamontowaniu mają one dwa jednakowe lica – frontowe i górne. Kupując listwy należy dobrać je do szerokości płytek, aby ładnie nam się licowały na ścianie. Znajdziemy np. dekory metalowe do okładziny 8, 9, 10,11 czy 12 mm.
AHA