M jak Mrówka

Malowanie mebli drewnianych farbami

Malowanie mebli drewnianych farbami

Malowanie mebli drewnianych farbami kryjącymi może dać im drugie życie, a nam wielką frajdę. Dzisiaj to łatwe – do dyspozycji mamy bowiem farby, które uczynią to zadanie łatwym nawet dla dyletanta!

Malowanie mebli drewnianych farbamiWszyscy chcemy, by nasze mieszkanie wyróżniało się niepowtarzalnym stylem. Jednak dzisiaj, wbrew pozorom, stworzenie unikalnej aranżacji wcale nie jest takie łatwe. Nowe meble, chociaż z różnych źródeł, często są do siebie bliźniaczo podobne. By mieć pewność, że nikt nie będzie miał takich samych elementów wyposażenia, zdecydujmy się na malowanie mebli drewnianych. Mogą być stare – z odzysku po babci czy od sąsiadki lub nowe (sosnowe są dość tanie), ale dzięki łatwym w aplikacji farbom ich pomalowanie zajmie nam mało czasu, a efekt będzie niepowtarzalny. Polecam wykorzystanie farb w odcieniach metalicznych, wykończone nimi komody czy krzesła będą „numerem jeden” w naszych wnętrzach.

Malowanie mebli drewnianych – efekty dekoracyjne

Moda na złoty czy srebrny, a także odcienie metaliczne innych kolorów nie dotyczy tylko ubrań – od kilku sezonów na topie są także meble oraz inne przedmioty użytkowe w tych barwach. Do dyspozycji mamy między innymi kilka odcieni złota, srebra, platyny czy miedzi. Ich walory dekoracyjne są nie do przecenienia. Blask, który dają zawsze przyciąga wzrok i uatrakcyjnia mebel, a tym samym pomieszczenie, w którym go ustawiliśmy. Pamiętajmy jednak, że w odcieniach metalicznych „dobrze wyglądają” meble o niezbyt dużych gabarytach – krzesła, komody czy szafki nocne – nadmiar lśniących przedmiotów może męczyć, a nawet budzić niepokój.

Malowanie mebli drewnianych farbamiŁatwe malowanie mebli drewnianych

Farby metaliczne zawierają pigmenty, które nadają powierzchniom niepowtarzalny blask. Malowanie mebli drewnianych farbami kryjącymi nigdy nie było takie łatwe. Nowoczesne mają wysoki stopień krycia – malując nimi nie musimy się obawiać powstawania smug, co często miało miejsce przy stosowaniu popularnych do niedawna wyrobów ftalowych. Wodorozcieńczalne akrylowe z dodatkiem wosku zapewniają dużą siłę krycia, często już po jednokrotnym pomalowaniu, chociaż wielu producentów poleca malowanie mebli drewnianych podwójną warstwą farby warstwy należy nakładać w sposób krzyżowy). Farby są wygodne w użyciu i wystarczy kilka godzin, by móc korzystać z przemalowanych sprzętów. Zanim przystąpimy do malowania, zadbajmy, by drewno było suche i czyste. Jeśli wcześniej było pokryte starą powłoką, należy ją usunąć i przeszlifować oraz odkurzyć. Farby najlepiej nakładać pędzlem z krótkim runem.

Ania W.

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *