Zaprojektowanie małej kuchni zgodnie z potrzebami użytkowników jest dzisiaj znacznie łatwiejsze niż w przeszłości. Dzięki odpowiednim materiałom wykończeniowym i elementom wyposażenia może być ona zarówno funkcjonalna, jak i efektowna.
Małe kuchnie można spotkać nie tylko w domach czy mieszkaniach budowanych w czasach PRL-u. Siłą rzeczy w projektowanych współcześnie kawalerkach czy innych niewielkich lokalach na kuchnię nie można przeznaczyć zbyt dużo miejsca, ale obecnie, by zminimalizować wrażenie ciasnoty i funkcjonalnie wykorzystać przestrzeń, jest ona włączana w otwartą strefę dzienną.
Mała kuchnia otwarta dobrze zaprojektowana
Jeśli kuchnia jest bardzo mała, najlepiej ją otworzyć na sąsiadujące wnętrze. To niezawodny sposób na poprawienie jej funkcjonalności. Włączenie kuchni w otwartą przestrzeń dzienną pozwoli na wyeliminowanie wrażenia ciasnoty, poza tym sprawi, że niektóre funkcje będzie można przesunąć do innych aneksów, np. brak ściany umożliwi zaprojektowanie wygodnego kącika jadalnianego, na który brak miejsca w zbyt małej kuchni. Ułatwi także wygospodarowanie miejsca na blat roboczy oraz niektóre sprzęty – zapewnimy je na wyspie lub półwyspie usytuowanych na granicy strefy roboczej i jadalnianej. Dodatkowo wyspa albo półwysep może spełnić funkcję blatu jadalnianego zaprojektowanego od strony jadalni i strefy wypoczynkowej. Wszystkie argumenty osób, które obawiają się otwarcia kuchni są dzisiaj do zbicia: dzięki wydajnie pracującym okapom można uniknąć rozprzestrzeniania intensywnych zapachów przyrządzanych potraw; bogata oferta mebli kuchennych pozwoli stworzyć spójną aranżację wszystkich aneksów strefy kuchennej; bałaganu w kuchni z łatwością unikniemy za sprawą zmywarki oraz nowoczesnym szafkom, mamy też możliwości jego zasłonięcia, choćby stosując różnego rodzaju rolety czy drzwi przesuwne.
Mała kuchnia zamknięta dobrze zaprojektowana
Miłośnicy zamkniętej kuchni także mogą ją funkcjonalnie i estetycznie zaprojektować. Pomocne w tym będą nowoczesne zabudowy kuchenne, z łatwością dobierzemy odpowiednią do zadań naszej kuchni. Niezależnie od tego, czy gotujemy dużo, czy też raczej stołujemy się poza domem, zaplanujmy zwartą zabudowę w formie szafy sięgającej do sufitu, w której można zaprojektować wygodne cargo do przechowywania produktów, umieścić piekarnik oraz kuchenkę mikrofalową i lodówkę. Konieczne będzie także zaplanowanie miejsca na płytę kuchenną i zlewozmywak z blatem odstawczym. Blat roboczy można umieścić na mobilnej wyspie-szafce. Konieczny jest też dobór odpowiednich sprzętów – w małej kuchni zmieści się zmywarka o szerokości 45 cm. Zdecydujmy się na jednokomorowy zlewozmywak, który wyposażony w dodatkowe elementy będzie spełniał funkcję durszlaka czy deski do krojenia lub blatu odstawczego. Rozważmy – może zamiast czteropalnikowej płyty kuchennej wystarczy nam dwupalnikowa i czajnik elektryczny? Wiele jej funkcji może też przecież przejąć parowar czy też bardziej nowoczesny multicooker czy thermomiks.
Ania