M jak Mrówka

Lampy druciaki

Lampy druciaki

Weszły do naszych wnętrz wraz z modnym stylem loftowym i uzyskały pełną samodzielność przekraczając granice stylu oraz funkcji pomieszczeń. Lampy druciaki nie są drogie, warto spróbować wprowadzić je do swojego mieszkania.

Lampy druciaki Lampy druciakiLampy druciaki Lampy druciakiLampy druciaki Lampy druciaki

Już od kilku sezonów spotykamy na rynku oprawy świetlne o konstrukcji przestrzennej drucianej lub wykonanej z grubszych profili metalowych. To jedyna osłona źródła, które jest w ten sposób mocno wyeksponowane. Spotykamy je już nie tylko we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym, ale również skandynawskim, glamour oraz najbardziej pojemnym nowoczesnym stylu eklektycznym. Druciaki mogą być wszędzie: w kuchni, łazience, w sypialni, nad jadalnianym stołem.

Lampy druciaki Lampy druciakiLampy druciaki Lampy druciaki Lampy druciakiLampy druciaki Lampy druciaki

Lampy druciakiZ piwnicy i garażu do salonu

Źródeł tej formy można upatrywać w industrialnych oprawach metalowych, w których żarówka zabezpieczona była nie tylko szklaną osłoną, ale też metalową w formie oplatającej drucianej konstrukcji, której celem było przede wszystkim zabezpieczenie kryjącego się pod nią szkła i samej żarówki przed stłuczeniem. Ich forma znana nam jest nie tylko z hal fabrycznych, ale też naszych domowych piwnic, garaży czy oświetlenia zewnętrznego. Przestrzenne oprawy druciaki są pewną wariacją na temat tamtego oświetlenia – z jednej strony ich pomysłodawcy podkreślają industrialne pochodzenie, z drugiej dodają mu lekkości i finezji. Współczesny druciak to jakby stara lampa fabryczna potraktowana z dużym przymrużeniem oka.

Lampy druciaki Lampy druciaki Lampy druciaki Vintage interior lighting lamp in coffee shop.Lampy druciaki Lampy druciaki

Lampy druciaki

Kształty, kolory i formy bez granic

Początki wzornictwa lamp druciaków nie były łatwe. „Goła” żarówka osłonięta jedynie symbolicznie drucianą osłoną wydawała się trudna do przyjęcia. Ten typ oprawy nie filtruje światła, nie pozwala go też skierować na pożądaną stronę. Nie były też tanie, co również wstrzymywało klientów przed ryzykownym z punktu widzenia efektu, zakupem. Wraz jednak ze wzrostem popularności i rozpowszechnieniem się wyposażenia wnętrz w stylu loftowym, coraz więcej producentów wprowadziło je do swojej oferty, spadły więc również ich ceny. Odkąd druciane oprawy zadomowiły się na dobre w ofercie stoisk z oświetleniem w popularnych marketach i sklepach internetowych, przestały być produktem jedynie dla odważnych, zwłaszcza że wybór kształtów, kolorów i wariantów połączeń z innymi materiałami jest dzisiaj ogromny. Tańsze są również dedykowane do tego typu opraw ledowe żarówki ozdobne typu Eddisson, które również zadziwiają bogactwem kształtów. Choć druciane oprawy najczęściej występują w kolorze czarnym, można też je kupić w kolorze złotym, srebrnym, białym, grafitowym, a nawet czerwonym.

Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *