M jak Mrówka

Majowe kompozycje roślinne

Majowe kompozycje roślinne

Ogród daje mi najwięcej radości późną wiosną. Już nigdy zieleń nie będzie tak soczysta jak w maju czy na początku czerwca. O tej porze najmocniej też odczuwam intensywność innych barw. Jakie rośliny tworzą kolorystykę majowego ogrodu?

Maj to tak naprawdę pierwszy wiosenny miesiąc, który pozwala nam w pełni odczuć wiosnę. Do ogrodu wypędzają nas nie tylko promienie słońca, ale też zapachy i kolory. Szukając pomysłów na stworzenie majowych kompozycji ogrodowych warto sięgnąć po rośliny, które dodadzą otoczeniu koloru. Inspiracją dla mnie był ogród mojej koleżanki Anki.

Jak właściwie dobrać rośliny do ogrodu  Jak właściwie dobrać rośliny do ogrodu

Jak właściwie dobrać rośliny do ogrodu  Jak właściwie dobrać rośliny do ogrodu

Bez, różanecznik, tawuła, głóg

Ogród jest dość duży, dlatego też znalazło się w nim miejsce dla wielu drzew i krzewów. W maju kolorem i zapachem wabią przede wszystkim bzy, czyli lilaki. To krzewy, które moim zdaniem niezasłużenie są nieco zapomniane, a przecież ich kwiaty czy to pojedyncze czy też bardziej efektowne pełne, zebrane w wiechy są nie tylko ozdobą ogrodów, ale też mogą cieszyć nas w kompozycjach florystycznych. Dzisiaj do dyspozycji mamy około 100 odmian. Pamiętajmy, że najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych. Poza lilakami efektowne kolorystycznie plamy tworzą tawuły. Wysokie na około 2 m, szerokie i obsypane białymi kwiatami przyciągają wzrok. By były co roku cieszyły nas licznymi kwiatami, pamiętajmy o ich przycinaniu tuż po kwitnieniu. Młode pędy należy skrócić o 1/3 długości. Kolejny majowy rarytas w Ani ogródku to głóg, który zdobi ogród kwiatami w kształcie małych intensywnie ciemnoróżowych różyczek. Ania wybrała dla niego idealne stanowisko – ciepłe, słoneczne i zaciszne, dlatego też jej głóg jest naprawdę piękny. Majową ozdobą ogrodu są także różaneczniki wielokwiatowe. Wymaga on regularnego zasilania nawozami zakwaszającymi podłoże.

Jak właściwie dobrać rośliny do ogrodu  Jak właściwie dobrać rośliny do ogrodu

Od niezapominajek po orliki

Anka jak każda ogrodniczka uwielbia też kwiaty. Trudno wyobrazić sobie majowy ogród bez niezapominajek. Zaletą tych dwurocznych kwiatów są drobne niebieskie kwiaty z charakterystycznym białym oczkiem. Tworzą doskonałe poszycie dla wyższych roślin cebulowych. Na ich tle tulipany wyglądają jeszcze atrakcyjniej! Niezapominajka leśna znana także jako niezabudka najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych, nie jest też wybredna jeśli chodzi o warunki glebowe. W majowym ogrodzie nie zabrakło także bratków. Te kwitną u Ani już od początku kwietnia. Anka wykorzystuje je także do dekorowania ciast oraz jako dodatek do sałat. Sprawdziłam, są naprawdę smaczne. Atrakcją ogrodu są też tulipany, ale ja szczególnie kwitnący w maju orlik mieszańcowy. To bardzo wdzięczna bylina, która lubi półcień. Jej atutem są fioletowe lub niebieskie, różowe czy też żółte i pomarańczowe kwiaty.

Magda W.

 

 

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

1 komentarzSkomentuj

  • Bardzo fajne kompozycje 🙂 wiele różnych można również znaleźć w ogrodach znajomych, a także w mieście 🙂 uwielbiam komponować kwiaty 🙂 sama zawsze staram się mieszać rodzaje w taki sposób, by jak jedne przekwitają, to w ich miejsce kwitną zaczynają inne 🙂 mam nadzieję, że moje nasturcje mnie nie zawiodą, póki co ładnie wykiełkowały i całkiem dobrze się mają 🙂

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *