M jak Mrówka

Listwy przypodłogowe – ważny detal

Listwy przypodłogowe – ważny detal

Listwy przypodłogowe są niezbędnym elementem wykończenia ściany i posadzki. Oprócz użytkowej pełnią także funkcję dekoracyjną.

Odpowiednio dobrane listwy podłogowe zakrywają szczelinę dylatacyjną pomiędzy posadzką a ścianą i w ten sposób chronią posadzkę drewnianą lub drewnopochodną przed ewentualnym wybrzuszaniem. Są bardziej solidne od farby albo tynku, dlatego – zwłaszcza wysokie – ochraniają również ściany przed zabrudzeniem oraz wilgocią. Ich zadaniem jest również zapobieganie mechanicznym uszkodzeniom ścian. Instalacja cokołów to także dobry sposób, by ustrzec się widocznych kabli, jeśli nie wszystkie kontakty zostały zamontowane w najbardziej dogodnych miejscach. By spełniać te wszystkie zadania, cokoły muszą być odpowiednio wysokie, a także szerokie. Równie ważnym zadaniem jest ich funkcja estetyczna. Solidność i ciekawa stylistyka – czy da się połączyć te cechy i kupić cokół idealny?

Listwy przypodłogowe – ważny detal Listwy przypodłogowe – ważny detal

Listwy przypodłogowe z drewna

Do najbardziej popularnych i najtrwalszych należą listwy drewniane. Najczęściej dobiera się je do parkietu i innych podłóg drewnianych, dlatego są wykonane z tego samego rodzaju drewna. Drewnianymi listwami wykańcza się również posadzki wykonane z wykładziny dywanowej lub elastycznej, a także z płytek ceramicznych. Wówczas najczęściej dobiera się je do stolarki okiennej i drzwiowej. Listwa drewniana może być lakierowana, surowa – do samodzielnego wykończenia, fornirowana lub olejowana, można też kupić listwy pomalowane farbą kryjącą. Modne są drewniane listwy profilowane o przekroju wklęsłym, wypukłym lub prostym. Dostępne są modele dostosowane do prowadzenia w nich kabli. Prestiżu dodają wnętrzom również wysokie cokoły – do 20 cm wysokości. Eleganckim rozwiązaniem są listwy i cokoły z systemem mocowania, który tworzą przykręcane do ścian profile. Do nich wczepia się drewniane elementy, dzięki czemu na wierzchniej warstwie listew nie ma widocznych łebków wkrętów. Coraz rzadziej są stosowane niskie ćwierćwałki o przekroju w postaci ćwiartki koła. Listwy drewniane są zazwyczaj sprzedawane w metrach bieżących długości np. 2,0; 2,5; 2,65; 2,70 lub 2,75 m.

Listwy przypodłogowe z MDF

Coraz więcej zwolenników mają listwy z MDF. Dostępne są w różnych kolorach z palety NSC oraz RAL, ich warstwa wykończeniowa może także naśladować drewno w różnych wzorach. Dostępne są też listwy z MDF wykończone fornirem z wysokogatunkowego drewna krajowego lub egzotycznego. Listwy z MDF ze względu na podatność kształtowania tego materiału mogą mieć wyprofilowane gzymsy, co sprawia, że należą do najbardziej dekoracyjnych. Zwykle są wyższe od drewnianych, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się wyższe. Pokrywa się je farbami podkładowymi i utwardzającymi oraz lakierem. Dostępne są także różne dodatki do łączenia takich listew np. narożniki. Listwy mogą mieć też wycięte otwory na gniazdka elektryczne, mogą być również cieniowane, co ułatwia ich montaż przy drzwiach balkonowych.

Listwy przypodłogowe – ważny detal Listwy przypodłogowe – ważny detal

Listwy przypodłogowe z PVC

Listwy plastikowe są tanie, występują w wielu barwach i wzorach. Mogą naśladować drewno, kamień lub metal. Są odporne na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i uderzenia. Mogą mieć wyprofilowane otwory na kable. Warto wybrać listwy z gumkami, umieszczonymi na ich dolnej i górnej krawędzi. Dzięki ich elastyczności, gdy ściana jest krzywa, szpary między listwą a ścianą będą dobrze zamaskowane. Listwy plastikowe zaopatrzone są w mechanizmy trzonków i uchwytów. Cokoły mogą być złożone z części niższych, przymocowywanych drążkami prosto do ściany i z części wyższych, zakrywających uchwyty. Taka budowa gwarantuje jednocześnie silne przymocowanie i łatwą ewentualną rozbiórkę. Można też kupić plastikowe cokoły dokręcane do ściany, do których wciska się później długie pasy, zatykające miejsca zaczepienia. Cokoły plastikowe przeważnie sprzedawane są o długości 2,5 m.b.

Listwy przypodłogowe z poliuretanu

Listwy te wykonane są z ciężkiego, niepodatnego na defekty surowca. Najbardziej odporne na uszkodzenia są cokoły duropolimerowe wykonane z twardej odmiany poliuretanu. Pokryte są białą farbą podkładową, po zamontowaniu należy je pomalować farbą dyspersyjną w dowolnym kolorze. Zbyt dekoracyjne trudno utrzymać w czystości. Przeważnie są sprzedawane o długości 2 m.

Listwy przypodłogowe z metalu

Wykonuje się je z aluminium lub stali nierdzewnej. Listwy z metalu są bardzo trwałe, pasują do posadzki wykonanej z płytek ceramicznych, kamienia, wykładzin. Do mieszkań trafiły z budynków użyteczności publicznej, gdzie doskonale się sprawdziły. Mogą być polerowane lub szczotkowane. Doskonale chronią ściany przed brudem i są odporne na wilgoć. Często występują w formie listew z systemem mocowania. W komplecie z cokołem stalowym jest listwa PVC. Przykręcamy ją za pomocą kołków rozporowych do ściany, a następnie za pomocą taśmy dwustronnej przyklejamy listwę przypodłogową.

Ania W.

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *