Jesień życia bywa niełatwa, dlatego przynajmniej domowa łazienka dla seniora powinna być pozbawiona barier i ułatwiać codzienne, bezpieczne i niezależne funkcjonowanie.
Wielu ludziom starszym zdarza się zasłabnąć w łazience. Przyczyną bywają urazy fizyczne, ale i wysoka temperatura oraz parna atmosfera podczas kąpieli. Dlatego przede wszystkim konieczne jest, aby łazienka była dobrze wentylowana. Wywietrznik warto wyposażyć w dodatkowy wentylator elektryczny, włączający się wraz z zapaleniem światła, dzięki czemu zawsze będzie pracował podczas obecności domownika. Drzwi łazienkowe muszą koniecznie być wyposażone w kratkę wentylacyjną lub otwory ułatwiające cyrkulację powietrza.
Łazienka to pomieszczenie, w której istnieje niebezpieczeństwo poślizgnięcia się na mokrej posadzce. Dlatego zwłaszcza tu należy zwrócić baczną uwagę na wybór okładziny antypoślizgowej. Dodatkowo warto wyposażyć pomieszczenie w gumowane chodniczki, zabezpieczające przed utratą równowagi i amortyzujące ewentualne upadki.
Starsi ludzie mają trudność z korzystaniem z wanny. Konieczne jest wyposażenie jej w uchwyt boczny lub dwa, po obu stronach, pomocne w podnoszeniu się, jak również wchodzeniu do środka. Przyda się także nakładane na boczne krawędzie siedzisko, ułatwiające mycie się bez siadania na dnie wanny.
Jeśli mamy wybór, lepiej jest w łazience zainstalować prysznic. Gdy decydujemy się na kabinę, wybierajmy tę z fabrycznie zamontowanym krzesełkiem. Zdecydowanie lepszy będzie model z niskim brodzikiem, by nie stanowił dużej przeszkody po czas wchodzenia i wychodzenia spod prysznica. Doskonałym rozwiązaniem jest konstrukcja miejsca na prysznic z odpływem w podłodze. Osłonę boczną można wymurować lub zawiesić kotarę ograniczającą rozpryskującą się wodę. Przy tym modelu wykonuje się jedynie odpowiedni spadek posadzki, ułatwiający spływanie wody. Brak progu ograniczającego przestrzeń prysznica ułatwi poruszanie się, nawet na wózku lub z pomocą balkonika. Konieczny jest montaż pod prysznicem uchwytu ściennego.
AHA