Oświetlenie ogrodowe ma być nie tylko funkcjonalne, ale też efektowne – z pewnością w tej roli doskonale sprawdzą się lampy kule. To prawdziwy hit także w nadchodzącym sezonie!
Do wyboru oświetlenia zewnętrznego przywiązujemy dzisiaj równie duże znaczenie, jak do wyboru innych elementów aranżacji tej przestrzeni. Odpowiednio zaprojektowane światło sztuczne daje nam komfort wypoczynku po zmroku i buduje poczucie bezpieczeństwa. Równie ważna jest jego funkcja dekoracyjna. Liczy się forma ogrodowych opraw oświetleniowych, która może być tak samo istotna jak światło, które lampa daje. Z pewnością tak się dzieje w przypadku nowoczesnych opraw kubicznych, np. w postaci sześcianu czy kuli. Szczególnie lampy kule są na topie.
Lampy kule – kształt na czasie
Uporządkowane aranżacje, w których przestrzeń została ujęta w proste, regularne formy sprawdzają się nie tylko we wnętrzach, ale także w ogrodach. Dzisiaj w naszych domach, na tarasach czy rabatach można spotkać zarówno minimalistyczne stylizacje całkowicie podporządkowane regularnym geometrycznym formom, jak i te bardziej eklektyczne, w których wykorzystano tylko elementy bliskie takim założeniom. W każdej z tych koncepcji doskonale sprawdzą się oprawy oświetleniowe w kształcie kuli. Ich czysta kubiczna forma sprawia, że są bardzo wyraziste i nawet gdy nie dają światła, widoczne są w ogrodowych aranżacjach. Najczęściej klosz tego rodzaju lamp osadzony jest na bardzo niskim cokole ustawianym na podłożu lub płaskiej podstawce (stopce), którą wbija się w ziemię. Dzięki temu ten element lampy „ginie” wśród roślin, a nawet jest niewidoczny na tle innego podłoża, np. takiego jak deski tarasowe. Niezaburzona innymi detalami kula staje się też rodzajem ogrodowej rzeźby, efektownej dekoracji nie konkurującej przy tym z roślinami. Wręcz przeciwnie – zazwyczaj białe klosze tworzą doskonałe tło dla roślin, których mocne barwy kontrastują z neutralną bielą lamp. Niekiedy tego typu lampy stosuje się także jako zwieńczenie murków ogrodowych oraz słupków ogrodzeniowych. Kule są często sprzedawane w zestawach, zazwyczaj po 3, o zróżnicowanych wymiarach, np. o średnicy od 20 do 80 cm. Charakterystyczna kompozycja złożona z kilku lamp może być najbardziej klimatycznym elementem ogrodowych aranżacji.
Lampy kule – ważne właściwości
Stosowane w ogrodach oprawy oświetleniowe, w tym także te w formie kul wykonywane są z trwałych materiałów. Ich cokoły lub podstawki są najczęściej ze stali nierdzewnej, co sprawia, że kontakt z wilgotnym podłożem nie zagraża ich trwałości. Klosze są zbudowane z polietylenu lub szkła akrylowego odpornego na przebarwienia powstałe wskutek promieniowania UV czy uszkodzenia mechaniczne. Lampy tego typu cechuje również wysoki wskaźnik IP, często na poziomie IP65, to stopień odporności na wilgoć i wnikanie ciał obcych rekomendowany dla opraw oświetleniowych używanych w otwartej przestrzeni.
Źródła światła do opraw w formie kul
Lampy kule mogą być zasilane energią elektryczną lub słoneczną. W przypadku opraw elektrycznych warto wykorzystywać energooszczędne źródła światła, takie jak lampy LED – niektórzy producenci oferują je w zestawie z lampami. LED-owe kule mogą być także sprzedawane w zestawie z RGBW, który umożliwia zmianę kolorystyki światła np. na czerwoną czy zieloną. Równie popularne są kuliste oprawy ogrodowe zasilane światłem słonecznym. Są one wyposażone w ogniwo fotowoltaiczne, baterię, żarówkę LED oraz czujnik zmierzchu. Lampy solarne będą najbardziej wydajne, jeśli ustawimy je od południa lub południowego zachodu.
autor tekstu: Ania
zdjęcie otwierające: AdobeStock