M jak Mrówka

Krzewy ozdobne odporne na suszę

Krzewy odporne na suszę

Problem braku wody w tym sezonie może być szczególnie dotkliwy, także perspektywy na przyszłość nie są najlepsze, dlatego warto pomyśleć, by w naszych ogrodach znalazły się rośliny odporne na suszę. Zacznijmy od posadzenia krzewów.

Tegoroczną zimę można zaliczyć do bezśnieżnych – śniegu nie było przez cały sezon na większości terytorium naszego kraju, wiosną opady deszczu są także rzadkością, w szczycie sezonu wegetacyjnego należy więc liczyć się z ogromnym deficytem wody, z którym zresztą borykamy się już od lat. Warto więc pomyśleć, by zminimalizować zużycie wody w naszych ogrodach. Jednym ze sposobów będą rośliny odporne na suszę, ich posadzenie ograniczy nawadnianie. O nasadzeniach warto pomyśleć w długofalowej perspektywie – takim rozwiązaniem są krzewy ozdobne, które będą dobrze rosnąć i pięknie się prezentować także w warunkach suszy. Do wyboru mamy zarówno wiele gatunków iglastych, jak i liściastych dobrze sobie radzących przy niedoborach wody.

Iglaste krzewy ozdobne odporne na suszę

Warto się zdecydować na posadzenie jałowców. Na brak wody nie będą narzekać jałowiec płożący, horyzontalny, pospolity, skalny, wirginijski czy sabiński. Znajdziemy wśród nich odpowiednie do zadarniania, na żywopłoty, w roli soliterów czy do tworzenia kompozycji z innymi roślinami. Dobrze sprawdzą się w ogrodach skalnych oraz do wzmacniania skarp. Jałowiec to także doskonałe schronienie dla ptaków. Warto pamiętać o tym, że jego owoce są wyśmienitą przyprawą do wielu potraw. Roślina ta wydziela dużą ilość fitoncydów hamujących rozwój bakterii. Najlepiej sadzić go wczesną jesienią. Jeśli planujemy skalniak, szukamy roślin do wzmocnienia skarp lub efektownego solitera naszym naturalnym wyborem będzie kosodrzewina. Niektóre odmiany dorastają do ok. 2 m, inne osiągają jedynie ok 0,6 m. Wszystkie mocno się rozrastają wszerz, dlatego należy dla kosodrzewiny przeznaczyć dużo przestrzeni. Szybko przystosowuje się do warunków, niestraszne jej mrozy, zanieczyszczenia powietrza czy silne wiatry. Z brakiem wody poradzi sobie również świerk kujący. Jego atutem są liczne odmiany, zarówno niewielkie osiągające zaledwie 70 cm wysokości, jak i dorastające do 15 m. Do dużego ogrodu warto też rozważyć wybór sosny pospolitej, która dobrze radzi sobie w warunkach suszy, jednak nie lubi zanieczyszczonego powietrza. W zależności od odmiany jej wysokość wynosi od 1 do 10 m, a szerokość od 1 do 4 m. W warunkach suszy nie zawiedzie nas także jodła kalifornijska – ta najmniej wymagająca jodła w naszych warunkach dorasta do 10 m wysokości. Jest odporna na mróz oraz zanieczyszczenia środowiska, nie ma też szczególnych oczekiwań w stosunku do podłoża.

Liściaste krzewy ozdobne odporne na suszę

Z suszą dobrze sobie radzi lilak, czyli popularny bez. Osiąga od 2 do 4 m wysokości, ale ponieważ dobrze znosi przycinanie, można go prowadzić do pożądanych rozmiarów. Jego atutem są kwiaty zebrane w wiechy o długości do 30 cm. Są nie tylko okazałe, ale też oszałamiająco pachną i mają piękną barwę. Ten pięknie kwitnący na przełomie maja i czerwca krzew najlepiej rośnie na nasłonecznionych stanowiskach. Susza nie przeszkadza również w rozwoju róży pomarszczonej, która kwitnie od czerwca do sierpnia, a owocuje wczesną jesienią. Ubogie nawodnienie nie jest też barierą dla pięciornika krzewiastego. Należy do bardzo dekoracyjnych i łatwych w uprawie, mało wymagających krzewów. Osiąga wysokość od 50 do 1,5 m. Ma zwarty pokrój i wyprostowane pędy. Pięciopłatkowe kwiaty w atrakcyjnych barwach białej, intensywnej żółci w odcieniach od cytrynowej do jaskrawożółtej czy pomarańczy są ozdobą od wiosny aż do jesieni – kwitną bowiem od maja do października. Świetnie sprawdzi się na skalniakach, w roli niskich żywopłotów (doskonale reaguje na przycinanie) czy jako roślina okrywowa. Rokitnik zwyczajny nazywany również pospolitym należy także do roślin odpornych na suszę. Osiąga 3-6 m wysokości. Jego ozdobą są długie, wąskie zielone liście i niewielkie, pomarańczowe owoce, skupione w ścisłe grona. Jest doskonały na nieformowane żywopłoty, a także do umacniania skarp. Rośnie bardzo wolno i źle znosi przycinanie. Rośnie na podłożu piaszczystym z małą ilością wody i dużą wapnia. Nie przeszkadza mu zanieczyszczone powietrze oraz mrozy. W naszym ogrodzie odpornym na brak wody nie może też zabraknąć ciernistego głogu, który osiąga wysokość od 3 do 6 m. W maju i czerwcu jego cierniste gałęzie pokrywają pęki białych lub bladoróżowych delikatnych kwiatów zebranych w baldachogrona. Pojawiają się szkarłatne owoce, które smakują podobnie do jabłek. Roślina wymaga stanowiska słonecznego.

autor tekstu: Ania
zdjęcie otwierające: AdobeStock

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *