M jak Mrówka

Jeździmy z meblami, czyli kółka meblowe w użyciu

Jeździmy z meblami, czyli kółka meblowe w użyciu

Meble mobilne, czyli takie, których położenie możemy wygodnie i stale zmieniać to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. O ich estetyce i walorach użytkowych będą decydowały odpowiednio dobrane kółka meblowe.

Jeździmy z meblami, czyli kółka meblowe w użyciu

Wyposażenie mebli użytkowych w koła to rozwiązanie dość popularne, zaczerpnięte z przestrzeni publicznych takich jak biura, magazyny, sklepy, sprawdza się doskonale w mieszkaniach, tam gdzie cenimy sobie wygodę, funkcjonalność i komfort codziennych działań.

W sklepach meblarskich znajdziemy bardzo wiele modeli mebli fabrycznie wyposażonych w kółka, których główną zaletą ma być właśnie mobilność, czyli łatwe przesuwanie i zmiany położenia. Najpopularniejsze z nich to stoliki i łatwy na kółkach, szafki i komody TV, wyspy kuchenne oraz pełen wachlarz krzeseł, foteli, taboretów na kółkach. Wyposażenie przedmiotów w kółka meblowe może jednak dotyczyć także tych, które dotąd nie miały takiego rozwiązania.

Jeździmy z meblami, czyli kółka meblowe w użyciu

Zarówno meble gotowe, jak i te, które na przykład wykonamy sami (popularne dziś bardzo modułowe meble z palet) możemy wzbogacić o praktyczne koła, bowiem w ofercie marketów budowlanych znajdziemy bardzo szeroką gamę modeli kół meblowych o różnym zastosowaniu.

Jak wybierać kółka meblowe i na co zwrócić uwagę?

Jeździmy z meblami, czyli kółka meblowe w użyciu
  • Obciążenie. Jednym z głównych kryteriów, jakim powinniśmy kierować się przy wyborze kółek do mebli, będzie waga, jaką będą musiały udźwignąć. Aby prawidłowo pracowały i sprawnie się kręciły, należy sprawdzić, jakie parametry przy danym produkcie podaje producent. Delikatne kółka meblowe np. do niewielkich stolików kawowych, gazetowników, wózeczków kuchennych będą miały udźwig jedynie do 20 kg. Te, które mają np. utrzymać stelaż łóżka powinny mieć udźwig powyżej 100 kg.
  • Sposób montażu. Jest on uzależniony od rodzaju mebla, jaki chcemy wyposażyć w kółka meblowe. Na rynku znajdziemy koła mocowane na blaszkę oraz na trzpienie z tulejką lub na trzpienie gwintowane.
  • Ruch. Sposób montażu może być również zależny od tego, czy wybieramy model obrotowy – kółko obraca się wokół własnej osi i ma pełną skrętność, czy model stały – jednokierunkowy.
Jeździmy z meblami, czyli kółka meblowe w użyciu
  • Z hamulcem lub bez. W zależności od tego, jakie funkcje będzie miał spełniać mebel możemy wyposażyć go w koła z hamulcami lub bez. Ma to znaczenie również ze względów bezpieczeństwa, np. mobilny kojec dziecięcy warto wyposażyć w koła z hamulcem.
  • Średnica koła. Będzie ona związana z udźwigiem, ale na rzecz efektu – jeśli mebel ma mieć charakter industrialny – można wybrać świadomie duże, wyraziste koła o charakterze przemysłowym – np. te oferowane do rusztowań.
Jeździmy z meblami, czyli kółka meblowe w użyciu
  • Materiał i kolor. Kółka meblowe wykonane mogą być z różnych materiałów, najczęściej jest to tworzywo, guma lub kauczuk. W zależności od zastosowania mobilnego mebla, pomieszczenia w jakim będziemy go użytkować oraz rodzaju wykończenia posadzki po której będzie jeździł możemy wybrać twarde lub miękkie kółka. Te kauczukowe i gumowe będą cichsze przy przesuwaniu. Jednak jeśli chodzi o kolorystykę, większy wybór znajdziemy wśród modeli kółek wykonanych z tworzywa.
Jeździmy z meblami, czyli kółka meblowe w użyciu

autor tekstu: Dominika
zdjęcia: pixabay.com, AdobeStock, HSI, Domino, Rader

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

Joanna Szot

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *