Mój syn przyszedł ostatnio ze szkoły i spytał się, czy pomogę zrobić mu karmnik dla ptaków. Ucieszyłam się, że zaczął w końcu wykazywać zainteresowanie pracami manualnymi, ale niestety w naszym domu nie ma narzędzi, by wykonać taką konstrukcję. Postanowiłam jednak nie zniechęcać dziecka do opieki nad zwierzętami i zaproponowałam mu, że kupimy karmnik.
Byłam ciekawa skąd Kacprowi przyszedł do głowy pomysł wykonania karmnika – już myślałam, że pan od techniki wymyślił taką pracę i jednak będę musiała zainwestować w piłę, jednak okazało się, że to pani od przyrody mówiła o zimowym dokarmianiu zwierząt. No cóż, wybraliśmy się więc do najbliższej Mrówki, gdyż wydawało mi się, że widziałam tam karmniki dla ptaków. I nie pomyliłam się.
Jaki karmnik dla ptaków wybrać?
Stanęliśmy z Kacprem przed karmnikami dla ptaków i zaczęliśmy zastanawiać się, jaki wybrać. Wszystkie były ładne, jednak ja chciałam, żeby kupiony przez nas karmnik był jeszcze praktyczny i spełniał swoją funkcję. Z pomocą przyszedł nam sprzedawca Mrówki, który nas nieco „wyedukował”. Po pierwsze, karmnik nie może być ciasny i zamknięty, ponieważ ptaki nie przepadają za takimi przestrzeniami. Najlepiej wybrać taki model, aby posilające się ptaki mogły mogły swobodnie obserwować okolicę. Nie może być jednak zbyt duży, aby nie odwiedzały go inne gryzonie. Drugą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, aby w karmniku (a także wokół niego) nie znajdowały się ruchome elementem – poruszane wiatrem będą odstraszać ptaki. Po trzecie, nie mniej ważne, karmnik musi być tak skonstruowany, aby maksymalnie chronić karmę przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Nie łudźmy się jednak, że podczas śnieżycy czy ulewy karma zostanie nienaruszona. Sprzedawca uczulił mnie, aby mokra karma nie zalegała zbyt długo w karmniku, gdyż uaktywnione podczas odwilży grzyby mogą spowodować zatrucia pokarmowe ptaków. I już mi się odechciało karmnika, ponieważ dochodził mi następny obowiązek, ale syn obiecał, że będzie o to dbał (po powrocie do domu, poprosiłam to na piśmie).
Pamiętajmy także, że karmnik trzeba często myć, gdyż jest to „miejsce spotkań” wielu osobników, a to sprzyja przenoszeniu między ptakami chorób i pasożytów. Z tego więc powodu wybierzmy taki karmnik, który jest łatwy do umycia, wystarczy do tego woda z płynem do mycia naczyń.
Karmnik o odpowiednim kształcie
Na rynku dostępnych jest wiele modeli karmników – tradycyjne wykonane z drewna, podwieszane kule, rożki tłuszczowe i karmniki tubowe. Bogatki i sikory bez większych problemów poradzą sobie z każdym, jednak wróble, mazurki i dzwońce już nie. Dla nich najlepszym wyborem będą karmniki drewniane, z czasem nauczą się także korzystać z karmnika tubowego. Ptaki mogą mieć natomiast trudności z korzystaniem z karmnika podwieszanego. Lawirowanie na sznurkach i cienkich patyczkach, zwisanie i chwytanie od spodu poziomych powierzchni nie należy w ich naturze. Jaki my wybraliśmy? Kacper chciał drewniany, a ja wolno stojący. I właśnie z takim wyszliśmy ze sklepu i ustawiliśmy go w naszym ogrodzie. Oczywiście kupiliśmy również karmę dla ptaków (jaka jest odpowiednia w artykule „Karma dla ptaków – czym karmić ptaki zimą”).
Asia