M jak Mrówka

Jedna ściana ciemna

Jedna ściana ciemna

Boimy się we wnętrzach ciemnych kolorów, ponieważ wydają się one ponure i przytłaczające. Odkąd jednak modne stały się ciemne szarości, czernie i grafity, pomalowane na ten kolor ściany znajdują coraz więcej zwolenników. Szczególnie interesujący efekt przyniesie pomalowanie na ciemny kolor tylko jednej ściany.

Ciemne kolory z palety czerni i szarości mają wiele atutów. Wbrew pozorom nie zacieśniają one i nie pomniejszają optycznie pomieszczenia, lecz przeciwnie – użyte w odpowiedni sposób mogą nadać mu wrażenie głębi, a ozdobione oryginalną dekoracją przybiorą charakter wręcz teatralnej scenerii! Kojarzone z elegancją, komfortem i luksusem dodadzą prestiżu każdemu wnętrzu. Mimo że są to kolory ciemne, mają charakter tłowy. Są doskonałym sposobem na stworzenie tła dla jasnych mebli i sprzętów – powstały kontrast wydobędzie urodę materiału i podkreśli ich kształty. Z łatwością dopasujemy do nich dodatkowe odcienie, a także elementy wyposażenia. Ciemnym kolorem można też zwrócić uwagę na nietypowe rozwiązanie architektoniczne wnętrza. Jedna ciemna ściana to doskonały sposób na aranżację mieszkania lub domu w modnym stylu loftowym, pasuje również do kuchni, sypialni, łazienki, przedpokoju. Ciemną ścianę możemy też potraktować jako obszar kreatywnych działań domowników – w tym celu do jej pomalowania warto wykorzystać farbę tablicową.

Jedna ściana ciemna Jedna ściana ciemna

Jedna ściana ciemna

Gra w jasno-ciemno

Zestawienie w jednym wnętrzu koloru bardzo ciemnego z jasnym sprawi, że ten jasny wyda się jeszcze jaśniejszy, a biały bardziej świetlisty. Wbrew pozorom pomieszczenie, w którym zastosowano takie rozwiązanie, wizualnie będzie wydawało się bardziej przestronne. Wnętrze pomalowane na biało z jedną tylko ciemną ścianą nabierze charakteru, nie tracąc jednocześnie światła. Szczególnie wartym polecenia rozwiązaniem jest pomalowanie na ciemny kolor ściany prostopadłej do okna – światło naturalne padające z boku doda mu dodatkowo głębi. Oryginalny wygląd przybierze ciemna ściana z podświetlonymi wnękami lub zamontowanymi na niej efektownymi oprawami świetlnymi – światło sztuczne spotęguje dodatkowo wrażenie oddalenia ściany. Podobny efekt da pomalowanie na ciemno ściany z kominkiem – migoczące światło ognia spotęguje wrażenie oddalenia ściany, wprowadzi ponadto nastrój tajemniczości.

Jedna ściana ciemna Jedna ściana ciemna Jedna ściana ciemna Jedna ściana ciemna

Co pasuje do ciemnych ścian

Ciemny kolor zastosowany na dużych płaszczyznach – a taką zwykle tworzy ściana – lubi towarzystwo naturalnych materiałów. We wnętrzu z ciemną ścianą sprawdzą się posadzki i sprzęty z naturalnego drewna w ciepłym odcieniu. Ciemne tło wydobędzie niepowtarzalny rysunek słojów drewna i podkreśli też jego ciepły odcień. Interesujący efekt da również połączenie ciemnego koloru z okładziną o wyrazistej fakturze, np. betonu architektonicznego 3D, płytek ze starej cegły rozbiórkowej w odcieniach ceglastej czerwieni czy pomalowanych na biało lub jasnoszaro. Ciemna ściana doskonale wydobędzie urok zielonych roślin doniczkowych, szczególnie efektownie będą wyglądały te o bogatym pokroju i w odcieniach głębokiej, soczystej zieleni.

Ciemne kolory – czernie, grafity i antracytowy lubią towarzystwo złota, miedzi, mosiądzu, dlatego świetnym chwytem aranżacyjnym będą obrazki lub fotografie w złoconych ramach czy stojące mosiężne lampy. Zaskakujący efekt przyniesie także umieszczenie na tle ciemnej ściany mebli tapicerowanych z obiciami z aksamitu w wyrazistych kolorach – to już iście teatralna sceneria!

Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *