Boimy się we wnętrzach ciemnych kolorów, ponieważ wydają się one ponure i przytłaczające. Odkąd jednak modne stały się ciemne szarości, czernie i grafity, pomalowane na ten kolor ściany znajdują coraz więcej zwolenników. Szczególnie interesujący efekt przyniesie pomalowanie na ciemny kolor tylko jednej ściany.
Ciemne kolory z palety czerni i szarości mają wiele atutów. Wbrew pozorom nie zacieśniają one i nie pomniejszają optycznie pomieszczenia, lecz przeciwnie – użyte w odpowiedni sposób mogą nadać mu wrażenie głębi, a ozdobione oryginalną dekoracją przybiorą charakter wręcz teatralnej scenerii! Kojarzone z elegancją, komfortem i luksusem dodadzą prestiżu każdemu wnętrzu. Mimo że są to kolory ciemne, mają charakter tłowy. Są doskonałym sposobem na stworzenie tła dla jasnych mebli i sprzętów – powstały kontrast wydobędzie urodę materiału i podkreśli ich kształty. Z łatwością dopasujemy do nich dodatkowe odcienie, a także elementy wyposażenia. Ciemnym kolorem można też zwrócić uwagę na nietypowe rozwiązanie architektoniczne wnętrza. Jedna ciemna ściana to doskonały sposób na aranżację mieszkania lub domu w modnym stylu loftowym, pasuje również do kuchni, sypialni, łazienki, przedpokoju. Ciemną ścianę możemy też potraktować jako obszar kreatywnych działań domowników – w tym celu do jej pomalowania warto wykorzystać farbę tablicową.
Gra w jasno-ciemno
Zestawienie w jednym wnętrzu koloru bardzo ciemnego z jasnym sprawi, że ten jasny wyda się jeszcze jaśniejszy, a biały bardziej świetlisty. Wbrew pozorom pomieszczenie, w którym zastosowano takie rozwiązanie, wizualnie będzie wydawało się bardziej przestronne. Wnętrze pomalowane na biało z jedną tylko ciemną ścianą nabierze charakteru, nie tracąc jednocześnie światła. Szczególnie wartym polecenia rozwiązaniem jest pomalowanie na ciemny kolor ściany prostopadłej do okna – światło naturalne padające z boku doda mu dodatkowo głębi. Oryginalny wygląd przybierze ciemna ściana z podświetlonymi wnękami lub zamontowanymi na niej efektownymi oprawami świetlnymi – światło sztuczne spotęguje dodatkowo wrażenie oddalenia ściany. Podobny efekt da pomalowanie na ciemno ściany z kominkiem – migoczące światło ognia spotęguje wrażenie oddalenia ściany, wprowadzi ponadto nastrój tajemniczości.
Co pasuje do ciemnych ścian
Ciemny kolor zastosowany na dużych płaszczyznach – a taką zwykle tworzy ściana – lubi towarzystwo naturalnych materiałów. We wnętrzu z ciemną ścianą sprawdzą się posadzki i sprzęty z naturalnego drewna w ciepłym odcieniu. Ciemne tło wydobędzie niepowtarzalny rysunek słojów drewna i podkreśli też jego ciepły odcień. Interesujący efekt da również połączenie ciemnego koloru z okładziną o wyrazistej fakturze, np. betonu architektonicznego 3D, płytek ze starej cegły rozbiórkowej w odcieniach ceglastej czerwieni czy pomalowanych na biało lub jasnoszaro. Ciemna ściana doskonale wydobędzie urok zielonych roślin doniczkowych, szczególnie efektownie będą wyglądały te o bogatym pokroju i w odcieniach głębokiej, soczystej zieleni.
Ciemne kolory – czernie, grafity i antracytowy lubią towarzystwo złota, miedzi, mosiądzu, dlatego świetnym chwytem aranżacyjnym będą obrazki lub fotografie w złoconych ramach czy stojące mosiężne lampy. Zaskakujący efekt przyniesie także umieszczenie na tle ciemnej ściany mebli tapicerowanych z obiciami z aksamitu w wyrazistych kolorach – to już iście teatralna sceneria!
Hania