Nornica ruda jest kłopotliwym gościem w ogrodzie i trudnym do zwalczenia, ale i tak łatwiejszym niż kret. Oto kilka porad, jak zrobić to skutecznie.
Nornica ruda jest gryzoniem z rodziny chomikowatych. Zamieszkuje głównie lasy i zarośla, ale może się też pojawiać w ogrodach (najczęściej mocno zacienionych). Nie usypuje kopców, ale robi liczne otwory w ziemi, najczęściej w zaroślach i pod drzewami. Nornica kopie korytarze zazwyczaj tuż pod powierzchnią ziemi lub w runie (ściółce). Ale tylko w glebie lekkiej, ponieważ nie ma tak silnych łap i pazurów jak kret. Na trawniku może podnosić murawę swoimi korytarzami i wydeptywać na nim ścieżki. Nornica żywi się owadami, larwami, nasionami, owocami, kłączami, bulwami i cebulami, także kwiatowymi. Podgryza korzenie roślin, a zimą nazbyt chętnie ogryza korę drzew, uszkadzając je. Jeśli nornica się osiedliła w naszym ogrodzie, najprawdopodobniej znalazła w nim dobre warunki, bezpieczne schronienie i dostatek pożywienia. I mamy problem. Na szczęście nie jest tak duży, jak w przypadku kreta. Nornice w przeciwieństwie do kreta łatwiej zwalczyć, ponieważ żerują płytko pod ziemią i na jej powierzchni o stałej porze (pod wieczór i nocą) i szybko da się je namierzyć. Nie zapadają w sen zimowy, więc muszą żerować także zimą, co ułatwia nam zadanie. I jedzą wszystko.
Sposoby na nornicę
Dlatego dosyć skutecznym sposobem zachęcenia nornicy do wyprowadzenia się z naszego ogrodu jest uprzykrzanie jej życia poprzez zalewanie korytarzy wodą. Niezłe rezultaty daje też stosowanie pułapek, świec dymnych lub urządzeń emitujących dźwięki. Jednak najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem pozbycia się nornicy, choć na pewno najmniej humanitarnym, jest zabicie ssaka poprzez rozłożenie trutki. Jeśli zdecydujemy się na tę metodę, należy wybrać preparat, który uśmierca szybko, nie zadając bólu, a nie taki działający przez kilka dni. Zamiast chemicznych, można też zastosować naturalne środki zniechęcająco-odstraszające, takie jak sadzenie roślin, których nornica nie lubi (m.in. czosnek, gorczyca, porzeczka czarna) lub wtykanie w korytarze śmierdzących roślin (czosnek, gałązki żywotnika), ale skuteczność tych metod jest raczej wątpliwa. Niezawodnym tępicielem nornic jest za to nasz kot domowy.
Marek
Niedawno odkryłam, że nornice odstrasza taka roślina rącznik. Kupiłam dlatego, bo bardzo mi się spodobał jej wygląd, a dodatkowo okazało się że dzięki niej pozbyłam się nornic, szkoda tylko że nie działa na krety, ale z tym to już jest mniejszy problem. Bo na krety jest więcej metod, choćby nawet siatka na krety tak często polecana stopkop.