W upalne dni miło jest popływać czy pobawić z dziećmi w przydomowym basenie. Jednak basen to nie tylko przyjemność i wygoda, to również obowiązek, gdyż o czystość wody musimy zadbać sami. Z pomocą przychodzą nam przeróżne preparaty i filtry.
W trosce o nasze zdrowie i naszych najbliższych powinniśmy dbać o czystość oraz higienę wody w basenie. O ile w małych i płytkich basenach dla dzieci nie ma najmniejszego problemu z wymianą wody, tak w przypadku większych jest to dość kłopotliwe, gdyż po prostu jest jej bardzo dużo. W utrzymaniu czystości przyda się wodny odkurzacz, który usunie glony i inne zanieczyszczenia oraz sitko do basenów, a także chemia basenową, która utrzyma odpowiednie pH wody oraz ją zdezynfekuje.
Pompy z filtrem
Kupując duży basen najczęściej w zestawie są już filtry mechaniczne oraz pompy zatrzymujące osady i zanieczyszczenia piaskowe, żwirowe, żwirowo-antracytowe. Filtry wyposażone są w manometr, który wskazuje poziom zanieczyszczenia – gdy zostanie on przekroczony, filtr należy przepłukać. W małych basenach stosuje się również wymienne wkłady filtracyjne z siatki stalowej, poliestrowej lub polietylenowej. Pamiętajmy, by nie kąpać się, gdy pompa filtrująca jest podłączona do prądu i filtruje wodę.
Chemia basenowa
W przydomowych basen rozporowych i stelażowych do uzdatniania wody najczęściej wykorzystujemy chlor. Wykorzystuje się również dezynfekcję łączoną (chlor i ozon, chlor i promienie UV) lub – rzadziej – bezchlorową (promieniami UV, ozonem, bromem, jodem, tlenem aktywnym). Najczęściej preparaty te występują w postaci płynów lub granulatów do rozpuszczenia w wodzie. Ich stosowanie ogranicza rozwój glonów oraz zabija niebezpieczne bakterie, które rozmnażają się szybko w stojącej wodzie. Na rynku dostępne są także np. preparaty klarujące wodę basenową, środki zwalczające bakterie i glony, podwyższające lub obniżające pH wody, służące do czyszczenia lustra wody. Pamiętajmy, że zawsze należy stosować się do zaleceń producenta.
Tester wody
Chemiczny tester wody pozwala określić pH wody oraz czy jest wolna od zbyt dużych ilości chlorków i bromu. Woda basenowa powinna mieć pH od 7 ,0 do 7,4. Niższe wartości wody mogą podrażnić skórę i oczy, a także powodować powstawanie rdzy na metalowych częściach basenu. Natomiast zbyt wysokie pH blokuje działanie chemii basenowej – po prostu stosowanie preparatów dezynfekujących i czyszczących będzie nieskuteczne.
Akcesoria do czyszczenia basenu ogrodowego
Stosowanie nawet najlepszej chemii basenowej nie spowoduje, że woda będzie czysta. Na przykład do usuwania większych zanieczyszczeń przyda się kij teleskopowy z siatką. Dno basenu oraz ścianki wyczyścimy odkurzaczem basenowym – podłączany jest do pompy wody. Urządzenie działa na zasadzie zasysania wody z basenu razem z osadem, który odkłada się w filtrze, a oczyszczona woda wraca do basenu.
Zapobieganie zanieczyszczeniom
Gdy nie korzystamy z basenu, warto przykryć go specjalną matą. Co więcej, producenci basenów zalecają, by raz w tygodniu dolać świeżej wody ilości 5%, żeby rozcieńczyć gromadzące się sole w wodzie powstałe w wyniku oksydacji i chlorowania. Dobrze też przed wejściem do basenu ustawić specjalną myjkę do stóp, może to być również zwykła miska z wodą. Moczymy w niej nogi przed wejściem do basenu – unikniemy w ten sposób zanieczyszczenia wody trawą czy piaskiem.
Asia