M jak Mrówka

Drewno w kolorze srebra

Drewno w kolorze srebra

Jak niestandardowo wykończyć od wewnątrz ściany domu zbudowanego z drewnianych bali? Jednym ze sposobów jest pomalowanie ich farbą drewna na oryginalny kolor. W domu, który właśnie niedawno odwiedziłam, właścicielka pomalowała drewniane bale na kolor srebrny.

Drewno w kolorze srebraIstnieje wiele możliwości wykończenia ścian z drewnianych bali oblicówką, to jednak najczęściej nadal wiele osób decyduje się na pozostawienie ich we wnętrzu. Efekt typowy dla budownictwa podhalańskiego wnosi do wnętrza klimat przytulności i przywodzi na myśl wakacyjny wypoczynek. Drewniane ściany są naturalnym regulatorem wilgotności powietrza, zapewniając zdrowy mikroklimat w pomieszczeniu. Aby jednak drewno zachowało świeży wygląd, nie szarzało i służyło nam przez długie lata, należy zapewnić mu skuteczną ochronę i właściwie pielęgnować. Jednak korzystając ze środków zabezpieczających drewno, nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić jego kolor.

Drewno w kolorze srebraDodać drewnu blasku

Stary drewniany dom zyskał nowe życie, gdy urządzono w nim elegancką pracownię krawiecką wraz z salonem sprzedaży sukien ślubnych. Ściany z drewnianych bali w kolorze naturalnego drewna nie pasowały do profilu działalności – stare drewno zaciemniało pomieszczenia, zacieśniało je optycznie, nie pozwalało też uzyskać właściwego oświetlenia niezbędnego do przymiarek. Zmiana koloru ścian była jednak elementem całościowej aranżacji i objęła wszystkie strefy: komunikacyjną wraz z wejściem, pomieszczenia pracowni na parterze, schody prowadzące na poddasze i umieszczony tam salon sprzedaży. Srebrny kolor pojawia się w również w innych elementach: srebrną farbą pomalowano drzwi wejściowe, skrzynkę kryjącą instalacje elektryczne oraz część mebli w pracowni na dole. Srebrzyste drewno idealnie komponuje się zarówno z wzorzystą ceramiczną posadzką w pracowni, jak i surowymi drewnianymi deskami w salonie na górze. Dzięki srebrnemu kolorowi elementy konstrukcji poddasza nie obniżają optycznie sufitu, tak jak dzieje się to zwykle w przypadku pozostawienia belek w naturalnym kolorze. Ponadto tworzą doskonałą bazę do wyeksponowania oświetlenia, tak niezbędnego w przymierzalniach.

           Drewno w kolorze srebra Drewno w kolorze srebra Drewno w kolorze srebra

Czym malujemy drewno na srebrny

Na rynku jest wiele produktów, którymi możemy pomalować drewno na pożądany kolor: są to lazury, bejce, woski, oleje koloryzujące. Nie wszystkie jednak środki chemiczne tego typu dostaniemy w srebrnym kolorze. W kolorze srebrnym dostaniemy wodorozcieńczalną emalię przeznaczona do dekoracyjno-ochronnego malowania powierzchni drewnianych i drewnopochodnych, takich jak: drewniane zabawki, sklejka, płyty pilśniowe, płyty wiórowe, płyty fornirowane, a także zagruntowanych powierzchni metalowych, lamperii i tynków wewnątrz budynków. Do malowania powierzchni drewnianych można użyć także metalicznych farb akrylowych na bazie wody. Są też specjalne lakiery do drewna w kolorze srebrnym, które tworzą na malowanych powierzchniach mocną powłokę o srebrnym metalicznym wykończeniu. Z kolei metaliczne lakierobejce są dostępne w różnych metalicznych kolorach, co pozwala na uzyskanie niepowtarzalnego efektu wykończenia drewna.

Hania

Redakcja Zobacz wszystkie wpisy

M jak mrówka

Redakcja kwartalnika "M jak mrówka", wydawanego przez PSB i ukazującego się w sieci sklepów PSB Mrówka. Przygotowanie każdego numeru poprzedzone jest nie tylko wyprawami do sklepów i w plener w celu poszukiwania nowinek technicznych i praktycznych rozwiązań do naszych domów, ale także dyskusjami na temat zasadności grubej warstwy izolacji cieplnej czy mody na ombre. Pomysłami i obserwacjami dzielimy się również na naszym blogu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *